Prvé peniaze z Plánu obnovy: Investovať iba do budov v zdravotníctve je omyl, musí v nich mať kto robiť, tvrdí KDH

Na Slovensko smeruje prvých 822 miliónov eur z Plánu obnovy. Vládny plán ich využitia v zdravotníctve sa podľa KDH nemôže opierať o investíciu výlučne do budov, vybavenia a IT sektora, lebo to nevyrieši dlhodobý problém. „Nemocnice nutne potrebujú rekonštruovať a modernizovať, ale investovať iba do betónu, keď napríklad ambulantný primárny kontakt lekára s pacientom tiká ako časovaná bomba, je nevyužitá príležitosť,“ hodnotí lekárka a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

Do zdravotníctva má ísť z Plánu obnovy celkovo 1,1 miliardy eur. ,,Investovať do nových ambulancií a vytvoriť tak asi 120 ordinácií je potrebné, ale nemôže to skončiť iba pri tom, lebo to je investovanie len do stavebníctva. Systémovo nám to nevyrieši dôstojnú výmenu lekárov v dôchodkovom veku, ktorých nemá kto nahradiť. Načo nám budú nové ambulancie, keď už v tých starých nemá kto robiť? Treba riešiť jedno i druhé,“ vysvetľuje Kolejáková.

Ako upozorňuje, modernú a dostupnú starostlivosť chce vláda zabezpečiť investovaním napríklad do nemocničnej siete, ktorá získa najväčšiu časť z celého balíka Plánu obnovy vo výške 955 miliónov eur. Na novú sieť záchrannej zdravotnej služby je plánovaných 52 miliónov eur, ďalších 21 miliónov eur pôjde do centralizovaného riadenia štátnych nemocníc a do primárnej ambulantnej sféry by malo smerovať 10,5 milióna eur.

,,V takomto obrovskom balíku by mali byť aj projekty, ktoré budú motivovať zdravotníkov zostať na Slovensku. Nebudeme mať potom problém pri výmene generácií lekárov. Poskytnime im možnosti vzdelávať sa. Presne preto mnohí odchádzajú do zahraničia,“ zdôrazňuje Kolejáková, ktorá je aj členka predsedníctva KDH.

Ministerstvo zdravotníctva podľa nej vypracovalo potrebný materiál na vytvorenie finančného zázemia pre reformy a je dôležité, že sa rozhodlo investovať aj do budov. Ale zabudlo sa na to, že nevyhnutne je treba aj do ľudí. ,,Ak máme z Plánu obnovy úspešne obnovovať to, čo zlyhalo, mali by sme popri avizovaných projektoch peniaze vložiť aj do tých s pridanou hodnotou. Napríklad do univerzitných nemocníc a do vytvorenia zázemia pre vedu, vzdelancov aj študentov, ktorých budeme takto motivovať a ukážeme im, že na Slovensku sa oplatí zostať,“ uzatvára Kolejáková, podľa ktorej je využitie Plánu obnovy najmä na budovanie a len okrajovo na obnovovanie nevyužitou šancou na zásadnú pomoc.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*