Rezort financií eFaktúrou namiesto pomoci zbytočne zaťaží podnikateľov

eFaktúra nie je vo svete novinkou a v Taliansku či v Poľsku už úspešne funguje. Slovenský model sa však vymyká overeným spôsobom fungovania, keď podnikateľov namiesto pomoci zaťaží nielen investične, ale aj zbytočnými povinnosťami. Uprostred pandémie tak budú vystavení ďalšej skúške. KDH tým reaguje na avizovaný návrh zákona o elektronickej faktúre s povinnými zasielaním údajov, ktorým chce ministerstvo financií bojovať proti daňovým únikom.


,,Zámer bojovať proti daňovým únikom je správny. Ale spôsob, akým má fungovať eFaktúra, už taký nie je. Nie je pravda, že eFaktúra neprinesie podnikateľom žiadne náklady navyše. A ešte musia počítať s tým, že od rezortu financií im pribudne nová povinnosť naviac,“ upozorňuje podpredseda KDH Igor Janckulík

Slovenský model eFaktúry by mal fungovať tak, že podnikateľ pred vystavením faktúry posunie fakturačné údaje finančnej správe, ktorá mu spätne zašle QR kód. Tento musí pred odoslaním faktúry odberateľovi uviesť na faktúre.

Na porovnanie v Taliansku alebo v Poľsku systém síce vyžaduje zasielanie faktúr finančnej správe, ale zároveň ich doručuje medzi dodávateľom a odberateľom. O možnosti stiahnuť si faktúru po jej nahratí do systému daňovej správy podnikateľa upozorní notifikácia. Zasielať faktúru duplicitne poštou či elektronicky podnikateľ už nemusí. Zároveň sa uľahčuje archivácia i preukazovanie o prijatí či odoslaní faktúry, čo je veľká pomoc pri daňovej kontrole.

Na Slovensku ideme zasa vymýšľať teplú vodu. Pritom sa stačilo pozrieť za hranice. Takto navrhnutá eFaktúra neprinesie podnikateľom žiadnu pridanú hodnotu, opäť ich iba zaťaží a miesto pomoci dostanú v ťažkých časoch pozvánku vkladať QR kódy a vytrvať v nadbytočnej poštárskej službe, ktorá už bude prežitkom,“ kritizuje Janckulík nutnosť posielať faktúru odberateľovi aj poštou či elektronicky. 

Aby toho nebolo málo, odberatelia zasa budú musieť tie isté údaje reportovať finančnej správe. Azda aspoň avizovaný QR kód podnikateľom uľahčí toto vykazovanie,“ hodnotí podpredseda kresťanských demokratov. 

KDH apeluje nastaviť plánovanú eFaktúru tak, aby podnikateľom nepridávala ďalšie povinnosti, ale naopak im uľahčila komunikáciu so štátnymi inštitúciami. Hnutie volá po byrokratickom odťažení a systémovej pomoci. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*