Rezort zdravotníctva musí riešiť ohrozenú zdravotnú starostlivosť v Bratislave a prestať sa nečinne prizerať

KDH vyzýva ministra Lengvarského, aby bezodkladne začal riešiť krízovú situáciu s ohrozenou zdravotnou starostlivosťou v Bratislave a prestal sa nečinne prizerať. Päť rokov vyrastá v hlavnom meste súkromná nemocnica Bory a rovnako dlho sa len diskutuje, ako jej otvorenie 400 – lôžkovej nemocnice môže ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Bratislave. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie.

,,Prvým znakom je masívny odchod zdravotníkov z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) a tiež fakt, že stabilizačný príspevok 5-tisíc eur využilo v UNB len 54 percent zdravotníkov,“ vysvetľuje expert pre zdravotníctvo KDH Peter Stachura.

Podľa neho navyše hrozí, že pri zákonnej výpovednej lehote dva mesiace hrozí odchod celého oddelenia, alebo aspoň ťažko nahraditeľných odborníkov naraz. ,,Napriek tomu sa ministerstvo zdravotníctva a vláda iba nečinne prizerá. Projekt novej nemocnice Rázsochy z Plánu obnovy a odolnosti výrazne mešká, pričom táto nemocnica má slúžiť pacientom naprieč celým Slovenskom. Vláda nereaguje na fatálne zlyhania svojho ministra zdravotníctva v tejto oblasti a zdravotníci v Bratislave už strácajú poslednú nádej na lepšie pracovné podmienky,“ hovorí Stachura.

Jedným z riešení podľa kresťanských demokratov by mohlo byť zavedenie zvyšujúcej sa výpovednej lehoty zamestnancov podľa odpracovaných rokov tak, aby nemohli kľúčoví zamestnanci rozviazať pracovný pomer naraz. ,,Zároveň je nevyhnutné zvážiť výšku stabilizačných príspevkov pre kľúčových pracovníkov a predovšetkým urobiť všetko preto, aby Bratislava mala v dohľadnej dobe komplexnú koncovú nemocnicu,“ uzatvára Stachura.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*