Rozpočet na budúci rok je ako úver s nezvládnuteľným úrokom

To, čo kabinet Roberta Fica nazýva konsolidáciou verejných financií, je podľa KDH najmä dvíhanie daní, odvodov či poplatkov. V stave napätosti verejných financií by to bolo pochopiteľné, no problém je, na čo sa skutočne majú tieto peniaze použiť. Na zlepšenie stavu verejných financií v skutočnosti neposlúžia a minú sa iným spôsobom, upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie.

,,Rozpočet na budúci rok je ako hypotekárny úver s nezvládnuteľným úrokom a konsolidačný balíček je klam. Príjmy štátneho rozpočtu na budúci rok majú tvoriť 22,7 miliardy eur, výdavky 30,3 miliardy eur. Vláde tak máme odsúhlasiť schodok 7,6 miliardy eur. Vyzerajú to len ako obyčajné čísla, no uvedomme si, že k 3 eurám, čo štát vyberie na daniach a odvodoch, si bude musieť požičať ďalšie 1 euro, aby dokázali pokryť všetky plánované výdavky,“ vysvetľuje poslanec a ekonomický expert KDH Jozef HAJKO.

Podľa HAJKA pôjde štát v budúcom roku plnou parou na cudzie peniaze a Slovensko si bude musieť požičiavať, a to oveľa drahšie. ,,Bude sa nám ťažšie požičiavať, veritelia si budú pýtať vyššie úroky a Slovensko sa bude ďalej zadlžovať. Takémuto nebezpečnému scenáru by zabránil reálny konsolidačný plán. Očakávali sme od vlády, že ho predloží, no opak je pravdou,“ spresňuje HAJKO.

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že tak, ako je to tradičné pre Roberta Fica, aj jeho štvrtá vláda sa chystá nesystémovo rozhadzovať peniaze plošne, no pritom zabúda na tých, ktorí pomoc potrebujú najviac. ,,Kde je adresná pomoc rodinám s deťmi a samoživiteľom? Práve tieto  dve skupiny pritom patria medzi ľudí najviac ohrozených chudobou. Pýtam sa, prečo vládna koalícia na nich nemyslí, verím, že odpoveďou na otázku nie je to, že tieto skupiny nepatria medzi voličov strán Smer, Hlas a SNS. Vláda musí pomáhať adresne a bez ohľadu na to, o koho voličov ide,“  hovorí poslankyňa a expertka KDH na sociálnu a rodinnú politiku Martina HOLEČKOVÁ.

Pre oblasť zdravotníctva vláda plánuje zdvihnúť odvody do zdravotnej poisťovne na 11 percent pre zamestnávateľov a pre živnostníkov zo 14 percent na 15.,,Áno, zdravotníctvo je potrebné dofinancovať, je však potrebné, aby vládna koalícia predstavila plán, čo zamýšľa s peniazmi navyše v zdravotníctve robiť. Budú použité pre pacientov, alebo na výstavbu nových nemocníc? Na tieto otázky stále nemáme odpovede a obávam sa, že ich nemá ani vládna koalícia,“ reaguje na štátny rozpočet pre oblasť zdravotníctva poslanec a expert KDH na zdravotníctvo Peter STACHURA.

KDH bolo za to, aby vláda znižovala výdavky na svoju činnosť. Vláda však ide len naoko týmto smerom, keď hovorí o viazaní 5 percentných výdavkov na štátnych zamestnancov. Na druhej strane vytvára nové ministerstvo cestovného ruchu a športu, eurofondy necháva spravovať duplicitne dvom štátnym úradom. V ústrednej štátnej správe tak pôjde budúci rok počet zamestnancov hore o takmer 4 – tisíc. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*