Slovákom hrozí drastické zvýšenie cien energií, varuje KDH

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozornil, že ak vláda nepripraví mimoriadne opatrenia, ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 by mohli oproti súčasným vzrásť v priemere o 81 percent a v prípade plynu dokonca o 110 percent. Kresťanskodemokratické hnutie na túto hrozbu upozorňovalo hneď, ako sa vláda Eduarda Hegera rozhodla na rok 2023 plošne zastropovať ceny energií pre domácnosti.

,,Problém, ktorý vytvorila Matovičova a Hegerova vláda, nás práve dobehol. KDH varovalo, že vtedajší kabinet zastropovaním cien energií pre domácnosti problém nevyriešil, ale iba odsunul na neskôr. Slovensko má aspoň trocha šťastia v nešťastí, lebo ceny elektriny a plynu sa na trhoch v prvom polroku upokojili,“ vysvetľuje ekonomický expert KDH Jozef HAJKO.

Situácia s hrozbou vysokých cien energií by sa nemala opakovať, a preto kresťanskí demokrati opakovane navrhujú prijať zákon o energetickej chudobe a kompenzovať vysoké platby za energie adresne tým najzraniteľnejším a najodkázanejším. ,,A takisto navrhujeme, aby štátnu podporu na rekonštrukciu domu a obnovu vykurovania dostal majiteľ domu pred spustením rekonštrukcie, aby nebol odkázaný na zaobstaranie preklenovacieho úveru,“uzatvára Jozef HAJKO.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*