Slovenské poľnohospodárstvo je v kritickom stave, farmári volajú o pomoc

Opozičné strany KDH, SAS a hnutie Slovensko vyzývajú ministra pôdohospodárstva Takáča, aby prioritne riešil situáciu s priamymi platbami pre poľnohospodárov, ktoré sľúbil vyplatiť do konca januára, no stále nie sú napriek krátkemu času. Farmári potrebujú pomoc, preto opoziční poslanci na budúci týždeň zvolávajú mimoriadny výbor.

,,Farmári volajú o pomoc, pretože potrebujú peniaze prostredníctvom priamych platieb. Nevidíme dôvod, aby im ministerstvo v tomto nevyhovelo a nevyplatilo peniaze v priamej platbe,“ upozorňuje člen výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie NR SR Marián ČAUČÍK.

Podľa Čaučíka prax v Čechách aj nám ukazuje, že sa priame platby dajú vyplácať v plnom rozsahu, ,,Farmári s týmto režimom vyplácania priamych platieb nepočítali,mnohí mali nastavené úvery ku koncu roka a očakávali platby v plnej výške, čo im môže spôsobiť značné finančné problémy.“

Čaučík sa bude na mimoriadnom výbore opäť dopytovať aj na situáciu mladých farmárov, na ktorú už upozorňoval v decembri. ,,Jednou z priorít ministra musia byť aj mladí farmári, ktorí musia vracať dotácie vo výške 35 – tisíc eur. Desiatky z nich to môže zlikvidovať, ide im o existenciu, toto nemôžeme nechať len tak,“ uzatvára Čaučík. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*