Slovensko po 100 dňoch novej vlády speje do záhuby

Hlavný atribút, ktorý definuje aktuálnu vládu a jej 100 dní je podľa KDH hanebná novela Trestného zákona, ktorá vyháňa do ulíc tisíce nespokojných občanov. Kresťanskí demokrati boli pripravení priniesť návrhy pre zlepšenie pálčivých otázok z oblasti zdravotníctva, školstva či sociálnej pomoci, no pre koalíciu nastalo najmä obdobie politikárčenia a reálne problémy krajiny a jej občanov ostali na druhej koľaji.

,,Keď sme nastúpili do parlamentu, nechceli sme riešiť novelu Trestného zákona. Chceli sme konštruktívne prispieť k lepšiemu zdravotníctvu, školstvu, priniesť adresnú pomoc ľuďom na Slovensku. Prešlo 100 dní vlády pri moci a vidíme najmä politikárčenie a mocenské prejavy vládnej koalície,“ reaguje predseda KDH Milan Majerský.

Vláda si sama schválila rozpočet na rok 2024, ktorý je hypotékou s vysokým neudržateľným úrokom. ,,Tento rozpočet bude viesť k ďalšiemu strmému zadlžovaniu Slovenska a upozorňujeme, že to bude viesť ku gréckej ceste bankrotu. Na strane výdavkov sa vláda rozhodla rozšafne rozdávať vybraným skupinám obyvateľstva, no na najviac odkázaných zabudla,“  hodnotí ekonomickú oblasť poslanec KDH a ekonomický expert Jozef HAJKO. Podľa Hajkových slov vláda vôbec nerieši živnostníkov a firmy, ktoré napĺňajú štátny rozpočet. ,,Vláda  nepredstavila žiadne opatrenia k hospodárskemu rastu, ktoré sú v záujme celej krajiny.“

Podľa poslanca KDH Františka Majerského je očividné, že po 100 dňoch pre vládu Roberta Fica oblasť zdravotníctva vôbec nie je prioritou. ,,Odpolitizovanie zdravotníctva neprebieha, čo vidíme aj podľa posledných nominácii. Nevieme, čo bude s Plánom obnovy, s rekonštrukciami nemocníc, s výstavbou tých nových, vláda doteraz nerozhodla, čo bude s národnou koncovou nemocnicou v Bratislave. Vo všetkých týchto oblastiach meškáme, nedostávame odpovede na pálčivé otázky zdravotníctva, nehovoriac o tom, že nevieme, čo vláda plánuje s nedostatkom personálu a najmä so zdravotnými sestrami.“

V školstve KDH kvituje, že rezort nadväzuje na veľkú novelu školského zákona a že v rozpočte navýšili prostriedky pre školstvo vo vzťahu k jeho úlohám. ,,Avšak nevyužili príležitosť, že pri kompetenčnom zákone mali radšej prostriedky z nového ministerstva smerovať na rozvojový program, pretože máme nedostatok odborných zamestnancov a vybuchuje nám do tváre 30 – ročné zanedbanie tohto rezortu,“ vysvetľuje poslanec KDH Ján Horecký.

Podpredseda KDH a poslanec Igor Janckulík za oblasť dopravy upozornil na obrovský problém s havarijným stavom mostov. ,,Až 600 mostov máme v zlom stave a potrebujeme na ne značné finančné prostriedky, no vláda si v rozpočte schválila, že na opravu pôjde v tomto roku 20 miliónov a v ďalších dvoch rokoch zhodne po 35 miliónov eur. Je to strašne malá suma, ktorá je odhadovaná na opravu zhruba 15 mostov. My potrebujeme ročne opravovať minimálne 50 mostov, nehovoriac o zanedbaných diaľniciach a rýchlostných cestách,“  uzatvára za oblasť dopravy Janckulík.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*