Slovensko potrebuje silného ministra financií, ktorý odvráti hrozbu bankrotu štátu

Slovensko hospodári s rekordnými deficitmi a zadlženie štátu nebezpečne rastie, pričom vidina gréckej cesty bankrotu nemizne. Minister financií uvoľňuje ruky ostatným ministerstvám, vzdáva sa kontroly hospodárenia na ministerstvách, neurčuje konkrétne opatrenia na šetrenie financií a odmieta stanoviť racionálny strop výdavkov pre ministerstvo hospodárstva. 

Hospodárenie štátu ide od desiatich k piatim a vládne strany sa zaujímajú len o obsadenie stoličiek v parlamente.

 „Očakávali by sme, že vládna koalícia sa spamätá, no opak je pravdou. Namiesto konkrétnych konsolidačných opatrení na úsporu 1,4 miliardy eur v budúcom roku minister financií na tlačovej konferencii len latentne plieska bičom nad daňovými podvodníkmi, aby z nich vytriasol drobné,“ povedal poslanec KDH Jozef Hajko.

KDH poukazuje aj na to, že ministerstvo financií stratilo nástroj na kontrolu hospodárenia na jednotlivých ministerstvách. Útvar hodnoty za peniaze už viac nebude posudzovať verejné investičné projekty nad 1 milión eur. 

„Namiesto prísnejšej rozpočtovej politiky sa ministerstvo financií zbavuje nástrojov na kontrolu bujnejúcich výdavkov. Na jednotlivých ministerstvách, ovládaných koaličnými stranami, si budú hospodáriť bez dozoru správcu štátnej kasy,“ pokračuje Hajko.

Poslanec Hajko tiež kritizuje najnovšiu makroekonomickú a daňovú prognózu, kde ministerstvo financií priznalo, že nevie, čo bude s energopomocou pre domácnosti v budúcom roku. „Strážca verejných financií tápa v prázdne – táto položka, na ktorú dá tento rok štát viac ako 1 miliardu eur, je vraj v rukách ministerstva hospodárstva a regulačného úradu,“ dodal.

Neschopnosť vlády efektívne spolupracovať len zhoršuje situáciu. „KDH vyzýva vládu k prijatiu konkrétnych opatrení, ktoré sú nevyhnutné pre odvrátenie hrozby bankrotu Slovenska a apelujeme na ministra financií, aby zakročil a bol skutočným strážcom zodpovedného hospodárenia štátu,“ zdôraznil Hajko.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*