Slovensko si nevšíma európske miliardy na boj proti rakovine

Slovensko popri problémoch s pandémiou necháva ležať na stole miliardy eur z Európskej únie, ktoré by mohlo použiť na prevenciu a liečbu onkologických ochorení. Na účel včasného zachytenia onkologických ochorení či diagnostiku boli vyčlenené celkovo 4 miliardy eur. Ale ministerstvo zdravotníctva ako sprostredkovateľ medzi predkladateľmi a EÚ doteraz nereflektovalo a nevytvorilo žiadne podporné aktivity. Upozornila na to tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

 Rakovina u nás ročne zabije takmer 14 000 ľudí. Slovensko je v rámci EÚ v úmrtnosti na onkologické ochorenia siedmou najhoršou krajinou (podľa údajov z roku 2019). ,,Je to alarmujúce, a štát sa preto musí zapojiť do prevencie a skríningu, napríklad pozývaním na vyšetrenia či sankcionovaním ľudí, ak tieto vyšetrenia odignorujú,“ apeluje Kolejáková. Mnohé projekty na Slovensku už fungujú na zlepšenie života a podpory rodín postihnutých týmto ochorením cez neziskové organizácie ,,Stačí len požiadať o podporu zaslaním daného projektu, čo je úlohou ministerstva zdravotníctva. Musíme reagovať rýchlo, pretože tu platí, že prví berú všetko,“ vysvetľuje členka predsedníctva KDH.

Monika Kolejáková – členka Predsedníctva KDH


Na karcinóm prsníka ochorie na Slovensku ročne 3500 žien, karcinóm pľúc predstavuje asi 15 percent všetkých novodiagnostikovaných pľúcnych nádorov, čo sa v súčasnosti považuje najmä za ochorenie fajčiarov. ,,Je nevyhnutné prijať nekomplikované a účinné dlhodobé programy pre celú populáciu bez ohľadu na politické tričko, ktoré zmenia celkový pohľad ľudí na spôsob života či životosprávu,“ uzatvára Kolejáková.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*