Slovensku bude s prijatým štátnym rozpočtom lepšie ako bez neho, no hrozí enormné zadlžovanie štátu

KDH oceňuje, že parlament nakoniec schválil najdôležitejší zákon roka a poverená vláda dokázala nájsť dostatočný počet hlasov na štátny rozpočet, i keď jeho podoba nie je dokonalá. Pomoc s energiami a infláciou by mala mať otvorenú cestu dostať sa k ľuďom, avšak vláda bude hospodáriť v roku 2023 s obrovským dlhom prevyšujúcim 8 miliárd eur. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie.

,,Veľkým rizikom je ďalšie enormné zadlžovanie štátu a odkázanosť na eurofondy. „Špajza“ na konci tohto volebného obdobia tak môže ostať prázdnejšia ako pred troma rokmi. KDH oceňuje, že do prijatého rozpočtu verejnej správy poslanci zakomponovali niektoré vylepšenia,“ spresňuje predseda KDH Milan Majerský.

Nastavenie brzdy na celkové verejné výdavky bude podľa KDH bičom na vládne strany, nech už budú akékoľvek, aby v predvolebnom období populistickými činmi nenafukovali štátne výdavky.

Rovnako treba privítať, že z pokladničky ministra financií, ktorú mal rozpočet naplniť miliardami eur, sa presunie aspoň časť peňazí na konkrétne účely. ,,Predovšetkým 800 miliónov eur pôjde do zdravotníctva, ktoré by napriek legitímnemu nároku o ne muselo opakovane žiadať ,“ vysvetľuje líder kresťanských demokratov.

,,No jedným dychom treba dodať, že nič sa nezmenilo na pôvodných zámeroch vlády hospodáriť v roku 2023 s obrovským dlhom prevyšujúcim 8 miliárd eur. Na každé štvrté euro vynaložené zo štátneho rozpočtu si vláda bude musieť budúci rok požičať, lebo príjmy nebudú postačovať. Slovensko sa tak v čase čoraz drahších štátnych pôžičiek dostáva na strmší a strmší zráz, na konci ktorého je už len dlhová priepasť,“ dodáva člen vedenia KDH a ekonomický expert Jozef Hajko.

Ak by vláda postupovala podľa zákona o energetickej chudobe, ktorý napriek viac ako ročnému apelovaniu zo strany KDH stále neprijala, neplytvala by, ale ušetrila. Odstupňovanou adresnou pomocou pre odkázaných by určite minula menej ako avizované 2 miliardy eur, ktoré zabezpečia zastropovanie cien pre všetkých.

,,Namiesto zadlžovania všetkých obyvateľov Slovenska cez naberanie ďalších a ďalších pôžičiek, ako s tým počíta štátny rozpočet, si mohla vláda viac pomôcť s presmerúvaním peňazí z nevyčerpaných eurofondov. Ministerstvo financií takto počíta iba s niečo vyše 1 miliardou eur, pričom KDH pred troma mesiacmi navrhovalo dvojnásobnú sumu,“ uzavrel Hajko.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*