SR chýbajú ambulantní lekári, novela prikazujúca prehliadky mŕtvych podľa rozpisov vyženie ďalších

Slovensko má nedostatok ambulantných lekárov, ale koalícia im chce bez diskusie nariadiť ešte aj povinné prehliadky mŕtvych tiel, ak sa nenájde dostatok dobrovoľných obhliadajúcich lekárov. V dôsledku toho hrozí, že mnohí najmä starší lekári odídu zo služby, čím sa problém ešte viac prehĺbi. Upozorňuje na to KDH v súvislosti s novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. 

Povinný rozpis služieb ambulantných lekárov pre prehliadky mŕtvych v prípade nedostatku dobrovoľne obhliadajúcich lekárov schválil parlament v pozmeňujúcom návrhu k novele. Návrh v NR SR prešiel napriek tomu, že v zdravotníckom výbore dostal stopku. KDH hovorí o neštandardnom procese a neodbornom šití horúcou ihlou, ktoré zvlášť v čase pandémie odmieta. 

,,Cieľom novely je lepšie hospodárenie a efektivita prehliadok mŕtvych tiel, no reálne môže spôsobiť skôr väčší odliv ambulantných lekárov, ktorí sú v dôchodkovom veku a už teraz ich je nedostatok. Počas ordinačných hodín poskytujú zdravotnú starostlivosť živým pacientom, a teda nemajú priestor obhliadať mŕtve telá. Ak to budú musieť robiť povinne podľa nadiktovaného rozpisu po skončení ordinačných hodín, predpokladám, že radšej ukončia prax,“ vysvetľuje tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková. 

Monika Kolejáková – členka Predsedníctva KDH

Podľa analýzy MZ SR aktuálne na Slovensku chýba viac ako 500 všeobecných lekárov. Práve starší lekári tvoria asi polovicu ambulantného sektora, o čom svedčí aj vekový priemer všeobecných lekárov pre dospelých. Ten bol za rok 2020 podľa ministerstva zdravotníctva 54 rokov.

Kolejáková upozorňuje, že legislatívny návrh by mal platiť už od 1. októbra tohto roka, hoci neprešiel nevyhnutnou odbornou diskusiou. ,,Prijať takýto citlivý návrh bez diskusie s odborníkmi a v takomto nevhodnom čase je absolútne nemiestne. Zdravotníci sú vyčerpaní, kolabujú nám ambulancie, je zhoršená diagnostika a liečba pacientov kvôli covidu. Potrebujeme vyriešiť zvyšujúce sa dlhy nemocníc, pripraviť sa na prípadnú tretiu vlnu a nie zaťažovať ešte viac ambulantných lekárov,“ vysvetľuje Kolejáková, ktorá je aj členkou Predsedníctva KDH.

Cesta je podľa nej vo vytvorení inštitútu profesionálnych prehliadajúcich lekárov podľa osvedčených zahraničných modelov, ktorý by platil pre celú krajinu.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*