Pacienti s vážnymi ochoreniami na Slovensku sa stávajú obeťami zlej liekovej politiky, keď nemajú prístup k inovatívnym liekom. Štát nedostatočne a nepružne reguluje ich dostupnosť, a tak vstupujú na trh extrémne zriedkavo, prípadne úplne absentujú, upozorňuje tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková. Proces podľa nej stavia poisťovne do pozície dohadovať zľavy s farmaceutickými firmami alebo schvaľovať liek na výnimku.
,,Pacientom so závažnými onkologickými, metabolickými či inými zriedkavými chorobami chýbajú možnosti liečiť sa na najvyššej úrovni. Regulácia zo strany štátu je nastavená na také nízke prahové hodnoty, ktoré nedokáže splniť žiadny inovatívny liek v rámci liekovej politiky a vstúpiť na trh inak ako na výnimku,“ približuje Kolejáková. Dôkazom je aj číslo z minulého roku, keď bol na Slovensku schválený len jeden inovatívny liek.
Proces je nastavený tak, že pokiaľ lieku nevychádza primeraná nízka cena, poisťovne musia žiadať od farmaceutických firiem zverejnenie patentov na dokázanie činnosti a efektivity nákladov a tento princíp hraničí s odtajnením obchodného tajomstva. ,,Toto sa musí zmeniť. Preto nám chýbajú moderné lieky na trhu a pacienti s vážnymi diagnózami majú minimálnu možnosť liečiť sa na špičkovej úrovni,“ zdôrazňuje členka predsedníctva KDH.
Štát musí zabezpečiť dostupnosť inovatívnych liekov pre ľudí s vážnymi chorobami. ,,Zoberme si príklad z Českej republiky, ktorá do tohto procesu zasahuje priamou reguláciou a zároveň ovplyvňuje výslednú cenu lieku v závislosti od vážnosti ochorenia,“ uzatvára Kolejáková, podľa ktorej by mohla byť aj u nás lieková politika a výška doplatku nastavená podobne.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party