SR musí rokovať s EÚ o presune eurofondov na boj s drahými energiami

Vláda musí okamžite začať rokovania s Európskou komisiou o možnosti operatívne využiť nevyčerpané eurofondy na boj s drahými energiami. Uprostred vážnej energetickej a inflačnej krízy či vojny na Ukrajine dnes nie je nič dôležitejšie, ako pred ťažkou zimou pomôcť domácnostiam, školám, nemocniciam i firmám prekonať kritickú situáciu. Po zasadnutí celoslovenskej rady KDH to uviedol predseda hnutia Milan Majerský.

EÚ sa už dávno dohodla na diverzifikácii energetických zdrojov, ale dlhodobo sa tento cieľ zanedbával. A zvlášť Slovensko, ktoré na to dopláca ako jedna z najviac dotknutých členských krajín, práve teraz bytostne potrebuje, aby bola EÚ solidárna viac ako kedykoľvek predtým. Pýtame sa: začala už vláda SR rokovať o presune nevyčerpaných eurofondov na to, čo je dnes najdôležitejšie, teda boj s drahými energiami? Ak nie, vyzývame ju, aby tak okamžite urobila,“ vyhlásil Majerský. Kabinet na čele s Eduardom Hegerom podľa neho musí bezodkladne vstúpiť do intenzívnych rokovaní s Európskou komisiou a dosiahnuť, aby bol takýto postup umožnený. Europoslanci za KDH sú pripravení poskytnúť okamžitú súčinnosť.

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že na Slovensku začínajú v dôsledku drahých energií firmy masovo prepúšťať ľudí, no vládny kabinet dostatočne nekoná. „Ak štát nechá potopiť firmy, potopia sa aj tisíce zamestnancov. Vláda by mala predostrieť jednoznačný plán, ako hodlá firmám, a teda ľuďom, pomôcť. Inšpirovať sa môže Českom, kde tamojšia vláda jasne vyčíslila výšku pomoci. Ak by sme išli touto českou cestou, slovenské firmy, ktoré sa pre drahé energie prepadajú do straty, by mali dostať pomoc v hodnote jednej miliardy eur,približuje ekonomický expert a člen vedenia KDH Jozef HAJKO.

Vláda musí podľa KDH urýchlene predložiť scenár, ako zabezpečiť chod škôl, nemocníc či sociálnych zariadení, ktorým hrozí obmedzenie alebo zastavenie činnosti. „Rovnako musí zverejniť mechanizmus, ako pomôže občanom znášať zvýšené výdavky na energie, ak zlyhá plán na dodávky cenovo zastropovanej elektriny či plynu, alebo výdavky na adresné kompenzovanie energetickej chudoby. Zatiaľ nie sú známe prepočty, koľko budú stáť takéto opatrenia, ale nemožno vylúčiť, že sa dostanú k ďalšej jednej miliarde eur,avizuje Hajko.

V čase napätých verejných financií by uvedené zhruba dve miliardy eur mohla podľa neho vláda získať z doteraz nevyčerpaných eurofondov.A je z čoho, veď doteraz Slovensko nevyčerpalo 6,7 miliardy eur a ak sa to nepodarí do štrnástich mesiacov, peniaze zbytočne prepadnú. Rozumné je aspoň časť z nich presmerovať na zmiernenie dosahov energetickej krízy,“ apeluje ekonomický expert Hajko.

Dávno predtým, než sme museli zo dňa na deň diverzifikovať energie, som upozorňovala, že je to nutné práve pre našu vlastnú bezpečnosť. Žiaľ, EÚ ako taká i Slovensko to celé roky podceňovali, na čo teraz ťažko doplácame. V takýchto chvíľach je solidarita v rámci EÚ absolútne kľúčová. Tak ako sme sa v EÚ dohodli na flexibilnom financovaní a presune nevyčerpaných eurofondov v prípade Covid-19 či ukrajinských odídencov, musí byť solidarita a flexibilita uplatnená aj dnes,“ vysvetľuje europoslankyňa za KDH a členka výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci Miriam LEXMANN.

Jej kolega – europoslanec za KDH Ivan ŠTEFANEC, ktorý je v EP šéfom slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany a predsedom platformy SME Europe, upozorňuje, že z podnikového sektora si osobitnú pozornosť zasluhujú malé a stredné firmy, ktoré tvoria kostru každej ekonomiky. „Vláda sa môže inšpirovať príkladom z Nemecka, kde idú pomáhať malému segmentu ekonomiky a dokonca aj remeselníkom. Lebo priama finančná pomoc na preklenutie výpadkov v príjmoch je zároveň investíciou do udržania pracovných miest a celkového nakopnutia ekonomiky,“ zdôrazňuje Štefanec.

KDH zároveň navrhuje využiť rokovania s Európskou komisiou aj na to, aby mohla vláda v čo najkratšom čase umožniť mestám, obciam a župám nulové spolufinancovanie eurofondov. Hnutie návrh presadzuje od júla. Uprostred vážnej krízy si totiž mnohé samosprávy nemôžu dovoliť realizovať projekty, ktoré by výrazne pomohli ľuďom v regiónoch i celej krajine. Nulová spoluúčasť – namiesto súčasnej 5-percentnej – by podporila aj lepšie čerpanie eurofondov, v ktorom Slovensko dlhodobo zaostáva.

Tlačový brífing po zasadnutí celoslovenskej Rady KDH: https://www.facebook.com/krestanskidemokrati/videos/1211212696104168

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*