SR nevyužije peniaze z EÚ, eurofondy aj Plán obnovy prepadajú

Slovensko nedokáže využiť peniaze, ktoré prichádzajú z Európskej únie. V čase, keď sa ľudia boria s obrovskými problémami, hrozí, že pre neschopnosť vlády prepadne z končiacich eurofondov a Plánu obnovy spolu viac ako 6 miliárd eur. Žiadame poverenú vládu, aby bezodkladne deň – noc robila všetko, čo je v jej silách, aby čo najviac z týchto peňazí zachránila. Uviedlo to Kresťanskodemokratické po zasadnutí celoslovenskej rady.

Politika vlád Smeru i OĽaNO spôsobila, že od roku 2014 sa Slovensku v životnej úrovni vzďaľuje nielen Západ, ale predbehli nás už aj susedia Poľsko či Maďarsko a rozdiely narastajú. Za Českom zaostávame o vyše 20 percent. Čo je však nepochopiteľné, v tejto situácii trestuhodne odmietame peniaze z EÚ ako nosný zdroj investícií,“ upozorňuje ekonomický expert KDH Jozef HAJKO.

KDH poukazuje, že z balíka eurofondov v rámci programového obdobia 2014 až 2020 Slovensko použilo iba 66 percent s tým, že minutie zvyšných 4,7 miliardy eur je už len v rovine teórie a veľká časť týchto peňazí prepadne. Vinu na tom nesie súčasná vláda i jej predchodkyňa, vláda Roberta Fica, ktorá navyše s tým málom využitých eurofondov šafárila. 

Nečakaný problém však podľa hnutia nastáva aj pri peniazoch z plánu obnovy. Hoci si vláda pred dvoma rokmi sama ušila scenár, ako sa dostať k balíku 6,6 miliardy eur, v čase, keď sa majú podľa jej plánov peniaze konečne míňať, nedokáže plniť vlastné záväzky a hrozí nevyčerpanie 1,7 miliardy eur. Ohrozených je tak spolu viac ako 6 miliárd peňazí z EÚ.

Keď spočítame ohrozené peniaze z eurofondov a plánu obnovy, postavilo by sa za ne dvadsať nemocníc, ktoré sú dnes plánované v Bratislave či v Martine. Naozaj tie peniaze nepotrebujeme? Kto si toto vezme na zodpovednosť?“ reaguje predseda KDH Milan MAJERSKÝ s tým, že vláda jednoducho musí omnoho viac konať a nielen čakať na predčasné voľby.

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že ak si poverená vláda Eduarda Hegera nezačne plniť svoje reformné záväzky, nielenže ochudobní Slovensko dnes, ale zaviaže ďalšie vlády na roky dopredu posielať do Bruselu peniaze, ktoré sa nikdy nevyčerpali. Nejde totiž „iba“ o prepadnutie peňazí, pretože celoúnijný fond obnovy, na ktorý si Európska komisia požičala peniaze, sa raz bude musieť zaplatiť. Možno to bude uvalením novej spoločnej dane vo všetkých členských štátoch, čo by znamenalo, že budeme platiť aj za prepadnuté peniaze.

Predseda vlády Eduard Heger pred dvoma rokmi ešte ako minister financií zodpovedný za prípravu plánu obnovy vyhlásil, že využívanie únijných peňazí privedie Slovensko do konca dekády na 92 percent priemeru životnej úrovne v EÚ. Podľa posledného údaja sme naopak padli zo 72 na 67 percent. Táto méta je pri súčasnej vládnej politike nielenže nedosiahnuteľná, ale hrozí dokonca ďalší prepad,“ hodnotí Jozef Hajko.

Ekonomický expert KDH uzatvára, že žiadna, ani táto poverená vláda, si nemôže dovoliť nechať republiku po skončení svojho pôsobenia v rozvrate, pričom jediná cesta, ako sa mu vyhnúť, je vo zvyšných 6 mesiacoch radikálne zabrať a pokúsiť sa napraviť čo najviac z toho, čo sa doposiaľ nezvládlo.  

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*