Reakcia KDH k vyhláseniu referenda

Kresťanskodemokratické hnutie si ctí inštitút referenda, ktoré má svoje miesto vo výnimočných prípadoch. Rozumieme ľuďom, ktorí sú sklamaní z neschopnosti súčasnej vlády viesť krajinu a možnosť vyjadriť sa k tomu je pre nich takýto výnimočný prípad.

Teraz, po rozhodnutí Ústavného súdu a vyhlásení referenda prezidentkou, máme istotu, že referendová otázka je v súlade s ústavou, čo považujeme za kľúčové. Sme presvedčení, že ľudia sa dokážu sami rozhodnúť, ako k referendu pristúpiť.

KDH zároveň podporuje zmenu legislatívy formou politického konsenzu, aby bol jasne stanovený postup pre prípad skrátenia volebného obdobia resp. pre možnosť vyhlásenia predčasných volieb. Už v minulosti niekoľkokrát došlo k situácii, že parlament rozhodol o skrátení volebného obdobia, v rokoch 1994, 2006 i 2011, pričom neboli tieto kroky podľa Ústavného súdu v súlade s ústavou. Preto je dôležité, aby zákon jednoznačne a zrozumiteľne definoval postup, ktorý umožní konanie prípadných predčasných volieb, pretože iba jasné a dobre odkomunikované pravidlá môžu ľuďom umožniť slobodný výber politických zástupcov.“

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.