Reakcia KDH k vyhláseniu referenda

Kresťanskodemokratické hnutie si ctí inštitút referenda, ktoré má svoje miesto vo výnimočných prípadoch. Rozumieme ľuďom, ktorí sú sklamaní z neschopnosti súčasnej vlády viesť krajinu a možnosť vyjadriť sa k tomu je pre nich takýto výnimočný prípad.

Teraz, po rozhodnutí Ústavného súdu a vyhlásení referenda prezidentkou, máme istotu, že referendová otázka je v súlade s ústavou, čo považujeme za kľúčové. Sme presvedčení, že ľudia sa dokážu sami rozhodnúť, ako k referendu pristúpiť.

KDH zároveň podporuje zmenu legislatívy formou politického konsenzu, aby bol jasne stanovený postup pre prípad skrátenia volebného obdobia resp. pre možnosť vyhlásenia predčasných volieb. Už v minulosti niekoľkokrát došlo k situácii, že parlament rozhodol o skrátení volebného obdobia, v rokoch 1994, 2006 i 2011, pričom neboli tieto kroky podľa Ústavného súdu v súlade s ústavou. Preto je dôležité, aby zákon jednoznačne a zrozumiteľne definoval postup, ktorý umožní konanie prípadných predčasných volieb, pretože iba jasné a dobre odkomunikované pravidlá môžu ľuďom umožniť slobodný výber politických zástupcov.“

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*