Štát musí okamžite preveriť hospodárenie maloobchodných reťazcov

Na Slovensku sú o 9 percent drahšie potraviny ako v Česku, o 18 percent drahšie ako v Rakúsku a dokonca o 37 drahšie drahšie ako v Poľsku. Vychádza to z marcového medzinárodného porovnania cien obdobných 27 druhov výrobkov v predajniach toho istého reťazca. Povinnosťou štátnych orgánov, hlavne ministerstva financií a Protimonopolného úradu SR, je posvietiť si na hospodárenie maloobchodných reťazcov na Slovensku. Len odtiaľ môžeme dostať odpoveď, prečo sú na Slovensku vyššie ceny ako v okolí. Upozorňuje na to KDH s tým, že na trh treba vniesť väčšiu konkurenciu vrátane predaja vlastných potravín v regiónoch.

,,Za tieto rozdiely môže rozloženie trhu. Sadzba DPH je na Slovensku a v okolitých krajinách, s výnimkou Poľska s nulovou hodnotou, porovnateľná. Sedem najväčších reťazcov ovládalo podľa údajov z roka 2021 až 66 percent maloobchodného trhu na Slovensku, pričom prvá trojica mala podiel 41 percent,“ zdôrazňuje ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

Na Slovensku je oproti zahraničiu nízka konkurencia a vytvárať dočasné cenové stropy potravín nie je šťastné riešenie. „Ak zlyhal trh, musí nastúpiť vláda a Protimonopolný úrad SR. Pri zdeformovanom trhu je povinnosťou vlády sledovať ceny v celej ich štruktúre, posudzovať konanie reťazcov a prijímať zodpovedajúce opatrenia. Vytvárať dočasné stropy na ceny produktov, čo podporuje súčasné ministerstvo pôdohospodárstva, nie je žiadnym riešením. Po uvoľnení stropov sa totiž ceny môžu zblázniť podobne, ako sa to stalo nedávno v Maďarsku,“ spresňuje Jozef Hajko.

Ekonomický expert KDH ďalej zdôrazňuje, že k riešeniu nevedie ani apel Roberta Fica zo Smeru, že reťazce budú musieť prejaviť solidaritu k Slovensku. Podobne scestné je podľa neho volanie Petra Pellegriniho z Hlasu po nasadení cenovej polície, čo bude obiehať predajne. Štátnym inštitúciám nestojí nič v ceste, aby konali z vlastného popudu a vecou sa zaoberali hĺbkovo. Problém na Slovensku postupne narastal počas fungovania posledných vlád, ktoré mu nevenovali pozornosť, zanedbávali konkurenciu a neboli ústretové k predaju lokálnych produktov v regiónoch. Teraz naplno vyvrel pod vplyvom vývoja v celej Európe. Z dlhodobého hľadiska nepomôžu žiadne represívne opatrenia, lebo v EÚ je voľný trh.“

Kresťanskí demokrati budú podporovať a presadzovať viac konkurencie na trhu maloobchodného predaja. Šancu na prežitie podľa nich musia dostať aj menšie prevádzky. „KDH podporuje otvorenie poľnohospodárskych trhov s miestnymi produktmi a nehatený lokálny predaj z dvora. Takáto konkurencia voči veľkým reťazcom je v starých členských štátoch EÚ úplne bežná, prispieva k širšej ponuke potravín, tlmí cenové výkyvy a prispieva k rozvoju regiónov. Touto cestou by sa malo uberať aj Slovensko,“ dodáva Jozef Hajko.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*