Takýto návrh siete záchraniek nemal uzrieť svetlo sveta, žiadame ho stiahnuť a prepracovať

Podpísať dokument s novými sídlami záchraniek bez toho, aby sa kompetentní pozreli na mapu Slovenska je absolútnym nezmyslom, čoho výsledkom je ohrozenie ľudských životov. KDH preto žiada ministerku Dolinkovú, aby stiahla dokument s novou sieťou záchrannej služby, zvolala odborníkov a dala ho prepracovať.

,,Keby sa kompetentní pozreli na mapu tak by zistili, že celá Horná Orava je bez záchranky. Že mesto Svidník na severovýchode Slovenska má premiestnenú záchranku z mesta do blízkej dediny, čo nedáva zmysel. Zistili by, že v Hnileckej doline nebude už len hladová dolina, ale aj ,,bez záchranková“ dolina. A naopak, v meste Veľký Krtíš umiestnili 5 záchraniek v okruhu štyroch kilometrov, čo nedáva žiadny zmysel,“ vysvetľuje poslanec KDH František MAJERSKÝ.

Podpredseda KDH a poslanec Igor JANCKULÍK upozorňuje na situáciu na Hornej Orave, ktorá po novom akoby úplne zmizla z mapy Slovenska. ,,Nová sieť záchraniek sa modelovala matematicky a úradníci ministerstva zdravotníctva rozhodovali na základe týchto dát od zeleného stola z Bratislavy a aký máme výsledok? V novom návrhu je 321 bodov siete staníc záchrannej zdravotnej služby a ani jeden sa nenachádza v okrese Námestovo so 65 – tisíc obyvateľmi.“

Podľa JANCKULÍKA z bodov novej siete záchraniek vypadli aj turisticky exponované lokality Zuberec či Terchová, ktoré navštevuje v zimnom období viac ako 10 – tisíc ľudí denne. ,,Bojujeme za zachovanie nemocníc na Hornej Orave, teraz nám rušia záchranné stanice. Ak to pôjde takto ďalej, môžu nám úradníci vyčleniť z Plánu obnovy finančné zdroje na výstavbu márnic,“  dodáva JANCKULÍK.

František MAJERSKÝ za správny príklad považuje mesto Banská Bystrica, ktorá má zlé rozloženie staníc záchrannej služby  a záchranka pri kritických stavoch príde do 8 minút len pre 20 percent obyvateľov. ,,Po premiestnení staníc by to malo byť už 90 percent, čo je obrovský nárast v prospech záchrany života. Filozofia úpravy staníc je teda správna, ale výsledok je hrozný. Po matematickom modely malo prísť na rad operačné stredisko záchrannej služby, ktoré to má podľa zákona v kompetencii a malo upraviť sieť v jednotlivých regiónoch. Lebo jedna vec je matematika, ale treba sa pozrieť aj do mapy,“ uzatvára František MAJERSKÝ.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*