Tisíckam živnostníkov v stavebníctve hrozí krach či prepúšťanie, pomoc je nevyhnutná, varuje KDH

Tisíckam malých i veľkých podnikateľov hrozí krach alebo prepúšťanie, lebo nedokážu postaviť diela za zazmluvnené ceny vo verejných obstarávaniach. Dôvodom je neúmerný rast cien stavebných materiálov v dôsledku koronakrízy vo výške od 20 až do 100 percent. Upozorňuje na to KDH. Okrem podnikateľských subjektov sú ohrozené dlhoročne plánované stavby najvyššieho významu, ako sú dôležité cestné komunikácie či nemocničné oddelenia. 

Situácia na stavebnom trhu je alarmujúca a môže položiť na kolená malých živnostníkov i veľké podniky, ktoré boli úspešné vo verejných obstarávaniach. Veľmi dlhá doba trvania verejných súťaží, ale aj nepredvídateľný vývoj cien v dôsledku pandémie a iných faktorov masovo znemožňujú zhotoviť diela za zazmluvnené ceny a dôsledky môžu byť katastrofálne,“ upozorňuje podpredseda KDH Igor Janckulík.


Ako zdôrazňuje, za súčasným stavom stoja dva faktory – dlhé procesy verejného obstarávania a náhly a neúmerný nárast cien niektorých materiálov v ostatnom období. Zhotovitelia, ktorí si po vysúťažení a podpise zmluvy oficiálne prevzali dielo a s ním zodpovednosť za vyhotovenie v stanovenom harmonograme a dohodnutej cene, ho musia dokončiť, hoci to vzhľadom na enormný nárast cien nedokážu a hrozí im kolaps. Tí zhotovitelia, ktorí ešte nepodpísali zmluvu o dielo, môžu od zákazky odstúpiť, čím sa daná stavba odsunie znova o mesiace až roky. Napriek tomu, že má zabezpečené aj potrebné financovanie.


V takejto krízovej situácii by mal pomôcť štát. Je treba urýchlene nájsť mechanizmus, ktorý pomôže komplexne vyriešiť obrovský problém, do ktorého sa dostali zamestnávatelia i zamestnanci bez vlastného zavinenia. Problém sa každým dňom prehlbuje a ohrozené sú stovky stavieb a tisícky pracovných miest,“ apeluje Janckulík. Kľúčové je podľa neho konať rýchlo, ale zároveň tak, aby riešenie neohrozilo verejných obstarávateľov, ktorými sú v prevažnej miere obce, mestá či samosprávne kraje.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.