„Vláda Ľudovíta Ódora je úradnícka a jej úlohou je riešiť tie otázky a procesy, ktoré pokojnou cestou dovedú Slovensko k predčasným voľbám. Iný mandát táto vláda nemá a aj návrhu zákona v parlamente by mala predchádzať široká odborná diskusia,“ reaguje člen vedenia KDH Marek Michalčík na úvahy úradníckej vlády a návrh zákona poslancov SaS o zavedení potratovej tabletky na Slovensku. Podľa hnutia je najvyšší čas, aby sme sa ako spoločnosť a štát začali zaoberať tým, ako zvrátiť klesajúcu pôrodnosť a nie, ako ukončiť život nenarodených detí.
„V posledných mesiacoch sme svedkami najnižšieho počtu narodených detí, odkedy sa zaznamenáva pôrodnosť. Namiesto toho, aby sme sa ako spoločnosť a štát začali zaoberať tým, ako tento trend zvrátiť a zabezpečiť budúcnosť národa, sa tu neustále zaoberáme novými možnosťami, ako ukončiť život nenarodených detí. Toto určite nie je perspektívna cesta,“ vysvetľuje MICHALČÍK.
KDH vyzýva vládu, parlament a politické strany naprieč politickým spektrom, aby otočili myslenie začali sa pozerať na budúcnosť národa. Úlohou štátu a celej spoločnosti by malo byť podľa hnutia hľadať odpoveď na otázku, ako vytvárať atmosféru prijatia a spoločnosť priateľskú ľuďom, od tých úplne najmenších až po tých najstarších, ktorí sú na konci života.
„Úbytok ľudského kapitálu je alarmujúci, ľudia očakávajú kvalitnú rodinnú politiku, prístup k vzdelaniu a dôstojnej práci, na pacienta zameranú zdravotnú starostlivosť a pomoc v núdzi pre odkázaných. Jednoducho krajinu, kde majú priestor na realizáciu svojho životného plánu a do ktorej by radi priviedli aj svoje deti,“ zdôrazňuje členka predsedníctva KDH Martina HOLEČKOVÁ, ktorá sa venuje sociálnym veciam a rodinnej politike.
Ambíciou KDH je vytvárať podmienky, v ktorých je materstvo všemožne podporované a uznávané. Hnutie sa zameriava na opatrenia na uľahčenie výchovy detí, čiastočných úväzkov, spravodlivé ohodnotenie práce matiek pri výchove detí i celkovú podporu rodičom, ktorí vychovávajú deti.
„Každé počaté dieťa by malo mať právo narodiť sa a každej žene musíme zabezpečiť čo najlepšie podmienky na dôstojný život tak, aby o umelom potrate nemusela ani uvažovať. Rozširovanie a zjednodušovanie možností umelého ukončovania ľudského života nie je dobrá cesta pre krajinu. Skôr treba vytvárať atmosféru prijatia a spoločnosť priateľskú deťom, aj tým ešte nenarodeným,“ uvádza Michalčík.
Podľa kresťanských demokratov je zavádzajúce tvrdiť, že medikamentózna forma potratu je „zdravšia a bezpečnejšia“. Hnutie upozorňuje, že okrem traumy z toho, že matka je vystavená umelému potratu osamote niekoľko dní a pri plnom vedomí, tabletka prináša aj zdravotné riziká ako napr. nebezpečné krvácanie, ktoré takisto žena nemusí vedieť správne posúdiť. Preniesla by tak celú ťažobu rozhodnutia na ženu – matku. Po jej zavedení tiež hrozí riziko prekračovania zákona, ktorý stanovuje, že umelý potrat musí byť vykonaný v zdravotníckom zariadení.
„Potratová tabletka neznižuje výrazným spôsobom riziká a komplikácie pri umelom ukončení tehotenstva. Riziko silného krvácania, pokračujúceho tehotenstva alebo pozostatkov plodu v maternici je dokonca vyššie ako pri klasickom chirurgickom ukončení tehotenstva. Odbornú diskusiu o formách medicínskeho riešenia spontánnych resp. zamĺknutých potratov je potrebné realizovať oddelene od umelých ukončení tehotenstva,“ dopĺňa expert KDH na zdravotníctvo Peter STACHURA.
KDH zdôrazňuje, že prijímať takéto citlivé opatrenia v rámci aktuálnej legislatívnej smršte mnohých populistických návrhov poslancov je krajne nevhodné.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party