Úradnícka vláda premiéra Ódora dnes definitívne pochovala snahy o výstavbu nemocnice Rázsochy v Bratislave

KDH žiada vládu SR, aby na základe dnes prezentovaných skutočností boli bezodkladne zverejnené informácie o priebehu a výsledkoch komunikácie s Európskou komisiou (EK) ohľadom možnosti posunúť stanovené termíny a teda realizovateľnosti projektov z Plánu obnovy a odolnosti.

Hnutie zároveň žiada aj vyhodnotiť činnosť celého tímu, na čele s vicepremiérkou Vašákovou, zodpovedného za realizáciu Plán obnovy a odolnosti (POO) a za komunikáciu s EK. Občania Slovenska majú právo vedieť, či sa pre posunutie a zreálnenie termínov na čerpanie financií z POO urobilo maximum a dnes prezentované riešenie je jediné možné.

„Ak sa preukáže, že zreálnené termíny realizácie EK zamietla, potom žiadame, aby sa finančné prostriedky použili na pripravené projekty koncových nemocníc v regiónoch Slovenska, ktoré majú najväčší investičný deficit a sú kritickou infraštruktúrou štátu na zabezpečenie komplexnej zdravotnej starostlivosti“, hovorí expert KDH na zdravotníctvo Peter Stachura.

Slovensko podľa Stachuru doteraz nikdy nemalo príležitosť získať finančné zdroje na pokrytie tak veľkej časti investičných nákladov národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorú tak bytostne potrebuje nie len západoslovenský región, ale aj celé Slovensko.

KDH chce pripomenúť, že pre nemocnicu Rázsochy boli Slovensku v rámci medzištátnej pomoci ponúkané projekty porovnateľných nemocníc v Dolnom Rakúsku, ktoré by výrazne urýchlil celý realizačný proces. Žiaľ vláda expremiéra Hegera túto ponuku neprijala.

Tomuto projektu chýbalo od samého počiatku politické a odborné vedenie. „Napriek tomu, že to mala byť jedna z najvyšších priorít štátu, bola od začiatku vystavená obštrukciám pri verejnom obstarávaní projektanta a následne aj počas prípravnej projektovej fázy. Na Ministerstve zdravotníctva sa menili ministri, úradníci, odborní poradcovia a je dôvodné podozrenie, že dochádzalo k úmyselnému blokovaniu procesov tak, aby sa nemocnica na Rázsochách nepostavila“, konštatuje Stachura.

Politickú zodpovednosť za obrovský časový sklz a súčasné faktické ukončenie procesu výstavby nesie podľa KDH strana OĽaNO, ktorá nominovala ministra zdravotníctva Lengvarského a tak isto aj bývalý premiér Eduard Heger.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*