V kauze ošípaných sú ďalšie vážne nezrovnalosti, KDH píše Vlčanovi

Kauzu „najdrahších ošípaných“ nemožno vyriešiť iba odstúpením štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva. Nešlo iba o jeho biznis, ale o celý rad vážnych nezrovnalostí a systémové zlyhanie, ktoré sa nesmie ututlať, upozorňuje Kresťanskodemokratické hnutie. Prečo o vyplnení dotazníka nevedeli všetci chovatelia ošípaných, chýbal na webe ministerstva, na vyplnenie bolo iba 10 dní a koľko subjektov sa zapojilo? Prečo dostali firmy rozličnú odmenu a dodatok k 30-miliónovému kontraktu zverejnili až koncom novembra, aké boli celkové náklady na prieskum? To je časť otázok, s ktorými sa hnutie listom obrátilo na ministra Samuela Vlčana a žiada urýchlené odpovede.


,,Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) zverejnilo výzvu na aktualizáciu informačnej databázy za účelom ochrany chovov ošípaných pred šírením afrického moru od 22. novembra 2021 a ukončilo ju už 1. decembra. Bol to zámer, aby si výzvu stihlo všimnúť čo najmenej ľudí?“ žiada objasnenie podpredseda KDH Marián Čaučík.

,,Ako je možné, že minister v kauze ešte stále nedal odpovede na sériu kľúčových otázok? Čaká, že si to verejnosť nevšimne? Ľudia si zaslúžia vedieť, akú zmysluplnosť mal celý proces získavania dát, a teda aj poznať celkové náklady na aktualizáciu informačnej databázy, spracovanie a vyhodnotenie údajov za účelom ochrany chovov ošípaných pred šírením afrického moru,“ upozorňuje Čaučík. Podpredseda kresťanských demokratov považuje za zvláštne, že NPPC dostalo takmer 30 miliónov eur na informačnú databázu na konci minulého roka a pritom nie je jasné, koľko z nich bolo vyčerpaných.   

Opakovane žiadame bezodkladne vyvodiť zodpovednosť a dôsledne dotiahnuť prešetrenie kauzy do konca. Odstúpenie štátneho tajomníka Milana Kyseľa nestačí a ako sa potvrdzuje, kauza naozaj nie je iba o ňom. Tento chorý systém, ktorý z občanov absurdne urobil iba štatistov zvláštneho prideľovania štátnych, teda aj ich peňazí, sa už nesmie opakovať,“ uzavrel Čaučík.   

KDH doručilo ministrovi pôdohospodárstva tieto otázky:   

Prečo nebola výzva na vyplnenie dotazníka poslaná všetkým chovateľom ošípaných?


Prečo bola výzva na vyplnenie dotazníka publikovaná iba na webe NPPC a chovatelia mali na jej vyplnenie len 10 dní?


Koľko subjektov sa zapojilo a aké percento z celkového počtu chovateľov to predstavuje?


Prečo dostali firmy za rovnaký výkon (vyplnenie dotazníka) rozličnú odmenu – od 2.300 po 133.000eur?


Prečo bol príslušný dodatok ku kontraktu medzi Ministerstvom a NPPC s úlohou za takmer 30 miliónov eur zverejnený až 23.11.2021?


Aké boli celkové náklady na tvorbu a aktualizáciu informačnej databázy a náklady na spracovanie a vyhodnotenie údajov za účelom ochrany chovov ošípaných pred šírením afrického moru v SR?


Plánujete pokračovať v napĺňaní databázy v roku 2022 a dáte príležitosť vyplniť dotazník za odmenu ďalším subjektom?

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*