Vítame, že Slovensko je súčasťou dohody členských krajín EÚ

Po včerajšom samite lídrov členských krajín EÚ môžeme v KDH konštatovať, že EÚ sa v aktuálnej situácii správa veľmi zodpovedne, ak hľadá  možnosti kolektívnej obrany. Iba táto kolektívna obrana môže zabrániť, aby sa prebiehajúca vojna rozširovala ďalej do Európy a aby bol na Ukrajine mier čo najskôr.  Od začiatku vojny Rusko rapídne navyšuje svoje investície do zbrojenia. Spojenci na túto situáciu adekvátne nereagovali a viac než polovica výdavkov na obranu v rámci NATO zostáva stále na pleciach Spojených štátoch amerických.

Takáto situácia je neudržateľná a je preto zodpovedným krokom zo strany Európskej únie, že začíname jasne hovoriť o posilnení kolektívnej obrany. Je to zároveň ďalším krokom, ktorý má viesť k spravodlivému mieru na Ukrajine. Je v našom národnom záujme, aby Európa začala viac myslieť na vlastnú vonkajšiu i vnútornú bezpečnosť, ako aj posilnenie ekonomických záujmov a primerane do nich investovala. Už roky hovoríme, že ide o tému, ktorej by sa Únia mala venovať viac namiesto presadzovania rozličných ideologických politík. Nemôžeme dopustiť, aby sa zopakoval Mníchov z roku 1938, po ktorom Winston Churchill povedal, že sme si vybrali hanbu a napokon sme mali aj hanbu, ale aj vojnu,” hovorí europoslankyňa Miriam Lexmann.

Slovensko nakoniec napriek avizovanému využitiu  práva veta na včerajšom mimoriadnom samite lídrov podporilo jeho závery. „Sme radi, že sa Slovenská republika aj na základe výzvy KDH konštruktívne pridala k hľadaniu riešení. KDH bude teraz svoje dlhoročné dobré vzťahy s americkou republikánskou administratívou, ako aj svoje silné postavenie v rámci najsilnejšej európskej politickej strany využívať na posilňovanie spolupráce medzi USA a Európou,“ dodáva Lexmann. 


Kresťanskí demokrati  však poukazujú aj na dvojtvárnosť správania sa predsedu vlády SR, keď  jedno hovoril na včerajšom eurovýbore v NR SR a iné v Bruseli.  Branislav Škripek, poslanec za KDH: „Treba byť zodpovedným členom EÚ a nie tvrdiť, že budem proti všetkému. Fico doma často hovorí tak, akoby vlastnil túto krajinu. Členovia SMERu  – R. Kaliňák či E. Kaliňák mali vyhlásenia, ktoré boli úplne cez čiaru. Gašpar aj Glück hovoria, že iba oni sú za mier a  opozícia priam vyvoláva tretiu svetovú vojnu….. A tak sa pýtame, ak Fico v Bruseli súhlasil so všetkým, je aj on  teraz obhajcom vojny? Ešte sme nepočuli, aby Fico tlačil na Rusov, aby prestali útočiť.  V KDH sa tiež  pýtame: tie zbrane, ktoré predávame na Ukrajinu sú pre mier – ale tie, ktoré by sme mali dodávať Ukrajine v rámci pomoci – tie sú už pre vojnu?“
Synergia pri prijímaní dôležitých rozhodnutí medzi všetkými členmi EÚ je v týchto časoch veľmi dôležitá. Aj preto sa lídri  európskych krajín vrátane Slovenska rozhodli navýšiť výdavky na bezpečnosť a obranu Európy.

Ani v prípade navyšovania investícií do obrany by však nemalo ísť o nepremyslené unáhlené nalievanie peňazí, ktoré môžu chýbať napríklad vo vzdelávaní, inováciách, podpore konkurencieschopnosti, a najmä v regiónoch. Prvým krokom preto musí byť to, aby naozaj každý člen NATO plnil svoje existujúce záväzky dvoch percent HDP. Súčasne s tým sa musíme urýchlene pozrieť na efektivitu a štruktúru všetkých investícii do obrany. Priestor na zlepšenie vidíme, napríklad, v spoločnom obstarávaní, lepšej koordinácii výdavkov v rámci aliancie a skutočnej efektivite všetkých výdavkov zameranej na výsledky v reálnej obranyschopnosti. Preto skôr, ako začneme hovoriť o zvyšovaní výdavkov, by sme sa mali naozaj poctivo pozrieť na to, ako účinne vynakladáme tie súčasné,“  skonštatoval  podpredseda KDH Viliam Karas.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*