Vláda dostala Slovensko mimo Schengen, treba zvážiť kontroly na hranici s Maďarskom

Vláda svojou nečinnosťou priviedla Slovensko mimo schengenské hranice, keď  kontroly na hraniciach zaviedli voči Slovensku Rakúsko aj Česká republika, namiesto dodržiavania voľného pohybu osôb a tovaru. A vidíme, že situácia sa nezlepšuje. Kresťanskodemokratické hnutie tým reaguje na aktuálnu migračnú krízu a situáciu na  hraniciach.

Je nemysliteľné, aby Slovensko znášalo bremeno nezvládnutej migrácie do Európskej únie, keď pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice zlyháva predovšetkým Maďarská republika. Slovensko svoju hranicu s Ukrajinou stráži kvalitnejšie,“ upozorňuje predseda KDH Milan Majerský.

Slovensko podľa jeho slov musí okamžite konať, keďže nečinnosť spôsobuje krajine diplomatické a hospodárske škody. Navyše občania niektorých miest západného i stredného Slovenska majú prirodzený strach a obavy z množstva cudzích ľudí, ktorí sa pohybujú v ich blízkosti. Hoci Slovensko Maďarsku pomáha v strážení hranice so Srbskom, kam sme vyslali 40 policajtov, problém s migráciou zostáva naďalej aktuálny a treba ho riešiť.

Ak to nejde inak, treba pristúpiť ku kontrolám na hraniciach s Maďarskom. Minister vnútra a vláda nesú zodpovednosť v prvom rade za slovenských občanov a v ich záujme musia prijať efektívne opatrenia,“ uzatvára líder KDH Majerský.

Rakúsko a Česko koncom septembra zaviedli kontrolu hraníc so Slovenskom pre zvýšený prílev nelegálnych migrantov. Na Slovensko väčšina týchto migrantov prichádza z Maďarska napriek tomu, že v roku 2015 Maďarsko postavilo plot na maďarsko-srbskej hranici. 

Slovenská vláda by mala vziať do rúk iniciatívu a vyzvať okolité štáty na spoločné riešenie. Hlavným strategickým opatrením zostáva dôsledné stráženie schengenskej hranice, v tomto prípade hlavne hranice medzi Srbskom a Maďarskom. Slovensko by malo spolu so susedmi ponúknuť v tejto oblasti pomoc Maďarsku a podporiť tak účinný spoločný postup.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*