Vláda dostala Slovensko mimo Schengen, treba zvážiť kontroly na hranici s Maďarskom

Vláda svojou nečinnosťou priviedla Slovensko mimo schengenské hranice, keď  kontroly na hraniciach zaviedli voči Slovensku Rakúsko aj Česká republika, namiesto dodržiavania voľného pohybu osôb a tovaru. A vidíme, že situácia sa nezlepšuje. Kresťanskodemokratické hnutie tým reaguje na aktuálnu migračnú krízu a situáciu na  hraniciach.

Je nemysliteľné, aby Slovensko znášalo bremeno nezvládnutej migrácie do Európskej únie, keď pri ochrane vonkajšej schengenskej hranice zlyháva predovšetkým Maďarská republika. Slovensko svoju hranicu s Ukrajinou stráži kvalitnejšie,“ upozorňuje predseda KDH Milan Majerský.

Slovensko podľa jeho slov musí okamžite konať, keďže nečinnosť spôsobuje krajine diplomatické a hospodárske škody. Navyše občania niektorých miest západného i stredného Slovenska majú prirodzený strach a obavy z množstva cudzích ľudí, ktorí sa pohybujú v ich blízkosti. Hoci Slovensko Maďarsku pomáha v strážení hranice so Srbskom, kam sme vyslali 40 policajtov, problém s migráciou zostáva naďalej aktuálny a treba ho riešiť.

Ak to nejde inak, treba pristúpiť ku kontrolám na hraniciach s Maďarskom. Minister vnútra a vláda nesú zodpovednosť v prvom rade za slovenských občanov a v ich záujme musia prijať efektívne opatrenia,“ uzatvára líder KDH Majerský.

Rakúsko a Česko koncom septembra zaviedli kontrolu hraníc so Slovenskom pre zvýšený prílev nelegálnych migrantov. Na Slovensko väčšina týchto migrantov prichádza z Maďarska napriek tomu, že v roku 2015 Maďarsko postavilo plot na maďarsko-srbskej hranici. 

Slovenská vláda by mala vziať do rúk iniciatívu a vyzvať okolité štáty na spoločné riešenie. Hlavným strategickým opatrením zostáva dôsledné stráženie schengenskej hranice, v tomto prípade hlavne hranice medzi Srbskom a Maďarskom. Slovensko by malo spolu so susedmi ponúknuť v tejto oblasti pomoc Maďarsku a podporiť tak účinný spoločný postup.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.