Vláda musí obmedziť dominanciu veľkých reťazcov a podporiť malé prevádzky

Vláda SR má možnosti, ako bojovať s infláciou, no nevyužíva ich. Nečinnosťou zužuje konkurenciu, čo vyvoláva tlak na rast ceny potravín. Kresťanskí demokrati upozorňujú, že kľúčom na dosiahnutie prijateľných cien potravín je práve konkurencia predajní a obmedzenie dominancie veľkých obchodných reťazcov. KDH preto bude presadzovať, aby štátna pošta mohla fungovať pod jednou strechou s obchodnými prevádzkami, čo by riešilo podľa nich problém viac ako stovky slovenských obcí, ktoré v súčasnosti nemajú predajňu potravín.

„V Rakúsku či Nemecku je bežné, že v menších obciach nájdete pod jednou strechou poštu s predajňou potravín. Na Slovensku je to hudba budúcnosti, hoci pre obyvateľov viac ako stovky dedín by to bola príležitosť, ako si nakúpiť doma a necestovať za potravinami do mestských hypermarketov,“ vysvetľuje svoj návrh ekonomický expert KDH Jozef HAJKO.

Podľa neho mohla vláda dávno presadiť, aby štátna pošta fungovala v menších dedinách pod jednou strechou s obchodnými prevádzkami a prípadne poskytovala aj ďalšie služby v telekomunikáciách či poisťovníctve.Starostovia viac ako stovky slovenských obcí, ktoré nemajú predajňu potravín, by takéto služby privítali a radi by poskytli takýmto službám výhodné podmienky,“ dopĺňa Jozef Hajko.

KDH bude presadzovať zvýšenie konkurencie voči veľkým reťazcom a podľa hnutia musia šancu na prežitie dostať aj malé prevádzky. „Kľúčom na dosiahnutie prijateľných cien potravín je konkurencia predajní a obmedzenie dominancie veľkých obchodných reťazcov. S dostupnosťou lokálnych predajní sa zvýši kvalita života obyvateľov odľahlejších lokalít, hlavne tých, čo majú najhlbšie do vrecka,“ dodáva ekonomický expert KDH.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*