Vláda dnes spúšťa predaj štátnych dlhopisov v hodnote 400 miliónov eur a s úrokmi, ktoré podľa slov ministra financií Ladislava Kamenického dvojnásobne prevyšujú úrokový výnos na termínovaných vkladoch v bankách. Na prvý pohľad je to skvelá správa, kto by ju nevyužil?
Problém je, že vláda síce bude výhodne predávať dlhopisy pre občanov, ale nevýhodne pre štát. Ak by si požičala inak, úrok by bol menší. Draho požičané bude musieť o pár rokov vrátiť. Na dlhopisoch si síce zarobia konkrétni záujemcovia, ale splácať ich budú napokon všetci, aj tí najmenej majetní.
Neobstojí tvrdenie ministra financií, že mu ide hlavne o zvýšenie finančnej gramotnosti občanov. To sa dá inými a lacnejšími spôsobmi, ktoré treba zintenzívniť bez ohľadu na prizývanie obyvateľov k spolufinancovaniu štátneho dlhu – napríklad riadnou výukou na stredných školách k nakladaniu s peniazmi a podnikaniu všeobecne.
Otázka je, kto si bude dlhopisy kupovať – určite tí, čo na to majú. Zbabranou konsolidáciou priniesla vláda znižovanie životnej úrovne aj do rodín v strednej triede, čo len potvrdzuje, že na nákup dlhopisov budú mať ozaj iba tí majetnejší. Z tohto pohľadu má ohlásený predaj štátnych dlhopisov zo strany vlády, ktorá o sebe tvrdí, že má sociálne cítenie, cynický nádych.
Spustený predaj dlhopisov pre občanov vyznieva ako marketingový politický ťah.
Predpokladaný záujem o štátnu aukciu za 400 mil. eur nebude možné vyhodnocovať ako test dôvery vláde pri úspešnosti riadiť verejné financie. Hoci vláda Roberta Fica bude vyjadrený záujem o dlhopisy prezentovať ako doklad správnej politiky, v skutočnosti tým bude zakrývať neschopnosť konsolidovať verejné financie šetrením na sebe.
Pre občanov by bola oveľa lepšia správa, keby vláda prišla s jasným plánom, ako na sebe ušetriť spomínaných 400 mil. eur. Lebo inak sa len krúti v kolotoči ďalšieho a ďalšieho zadlžovania, ktoré sa napokon môže skončiť podľa gréckeho scenára.
Keď sa už vláda pustila do predaja štátnych dlhopisov občanom, čo je bežný nástroj aj v iných štátoch, mala by zároveň oživiť kapitálový trh, aby firmy neboli pri investíciách odkázané drvivo na bankové úvery. Sekundárne obchodovanie s týmito dlhopismi by malo byť impulzom na rozbehnutie driemajúcej Burzy cenných papierov v Bratislave. Na to, aby sa tak stalo, treba vykonať ďalšie kroky, ktoré zatiaľ od vlády nevidíme. Ocenili by to všetci investori, ktorí dnes majú ťažkosti pri získavaní kapitálu na spustenie či rozvoj výroby a garantovanie zamestnanosti.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party