Vláda spackala konsolidačné opatrenia aj transakčnú daň – teraz si robí PR kampaň nesystémovými zmenami a rozdávaním milodarov

Ešte ani atrament neuschol na papieri pod konsolidačným balíčkom a vládna koalícia v osobe ministra práce Erika Tomáša to už ide meniť. Aj tieto aktuálne navrhované zmeny ministrom sú  však zbabrané a  prichádzajú opäť bez odbornej diskusie.  Zákon o konsolidačnom balíku je zlý  a pre ekonomiku škodlivý od samého začiatku. Poslanci KDH sa ho pokúšali v NR SR aspoň  zmierniť zásadným postojom k rodičovskému dôchodku, ale náš pozmeňovací návrh poslanci za koalíciu odmietli.

Jozef Hajko, člen predsedníctva a ekonomický expert KDH: Táto vláda prakticky zrušila rodičovský dôchodok a teraz  ide  rozdávať milodary a robiť si PR na náhradných riešeniach, akým je aj spätná úprava dôchodkov matiek.  KDH trvá na tom, že systém rodičovského dôchodku treba zachovať, lebo je spravodlivý pre rodičov a najmä matky, ktoré  vychovali pracujúce deti prispievajúce k zdravému vývoju spoločnosti. Akákoľvek náhrada tohto systému inými úpravami bude nedostatočná, lebo popiera princíp medzigeneračnej solidarity, ktorá sa doterajšou účelovou a populistickou politikou vlády, dokonca rozoštvávaním mladej a staršej generácie, vážne narúša.“

Vládna koalícia doslova spackala aj transakčnú daň. Nielenže oslabí našu ekonomiku, ale  zruinuje občianske združenia a mimovládne organizácie,  ktoré svojou činnosťou často suplujú štát a výrazne pomáhajú núdznym, chudobným a chorým!  KDH od začiatku komunikuje, že mimovládne organizácie či cirkevné organizácie  sa vôbec nemali stať predmetom dodatočného zdanenia a transakčnej dane.  Náš pozmeňujúci návrh o vyňatí cirkevných a mimovládnych organizácií z tejto dane získal hlasy celej opozície, ale nebol prijatý poslancami za vládnu koalíciu.

Marián Čaučík, podpredseda KDH a poslanec NR SR: „Občianske združenia, nadácie, cirkevné organizácie a ďalšie formy mimovládnych organizácií nevznikajú preto, aby podnikali, nevytvárajú zisk, vznikajú preto, aby mohli svoju dobrovoľnícku energiu venovať rozvoju občianskej spoločnosti – sociálnej pomoci, vzdelávaniu či charitatívnej činnosti. Štát by ich mal v tomto úsilí podporovať a vytvárať im prostredie, v ktorom budú môcť túto činnosť realizovať, lebo je dôležitá a často nahrádza to, čo štát nedokáže zabezpečiť.“

KDH tiež zdôrazňuje, že slovenský právny systém ani register mimovládnych organizácií na Ministerstve vnútra SR nepozná kategóriu politických mimovládnych organizácií. Takzvané „politické mimovládky“ sú výmyslom niektorých vládnych politikov, ktorí chcú vytvárať fiktívnych nepriateľov a rozdeľovať občiansku spoločnosť.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*