Vláda v kríze a zdražovaní nerobí dosť, chýbajú dôležité opatrenia

V časoch, keď Slovensko sužuje energetická kríza a ľudí trápi strmý rast cien, musí vláda konať s väčšou váhou. Po zasadnutí celoslovenskej rady to vyhlásilo Kresťanskodemokratické hnutie, podľa ktorého sú doteraz prijaté vládne opatrenia nedostatočné alebo jednoducho chýbajú.

Slovensko zápasí nielen s vysokými cenami energií, ale hrozí mu aj ich nedostatok. Opakovane žiadame, aby vláda urýchlene zriadila krízový štáb pre energie, dodávky plynu, ropy a diverzifikáciu. Ten by mal predložiť krízový plán štátu,“ apeluje predseda KDH Milan MAJERSKÝ. Krízový štáb by mal podľa neho prísť so scenármi v prípade náhleho odpojenia od ruských zdrojov a so záväzným postupom, ako do budúcna urýchlene diverzifikovať dodávky energonosičov na Slovensko.

KDH ako prorodinné hnutie oceňuje, že vláda prijala balíček pomoci rodinám, no nepovažuje ho za skutočné opatrenie proti zvýšenej inflácii. „K podpore rodín malo dôjsť už skôr, bez ohľadu na zdražovanie, lebo rodiny tvoria základ našej spoločnosti,“ zdôrazňuje Majerský.

Ekonomický expert KDH Jozef HAJKO upozorňuje, že zvýšenie daňového bonusu a rodinných prídavkov je navyše nedotiahnuté. „Bonus sa v plnej miere uplatní iba od určitého príjmu, niektoré rodiny ním budú dokonca tratiť a rodinné prídavky sa dostanú aj k tým, ktorí to súrne nepotrebujú. To do budúcna trvalo zaťaží výdavky štátneho rozpočtu,“ vysvetľuje Hajko.

Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že v boji s rekordnou infláciou potrebuje Slovensko účinnejšiu adresnú pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva vrátane nízkopríjmových dôchodcov, osamelých osôb či bezdetných rodín. Hnutie opakovane vyzýva vládu SR, aby v čo najkratšom čase vypracovala a prijala zákon o energetickej chudobe, ktorý žiada od roku 2015 a súčasnú vládu k jeho prijatiu KDH vyzvalo ešte v decembri minulého roka.

Ak by dnes existoval zákon definujúci energetickú chudobu, na rastúce ceny energií by boli pripravené postupy. Cez osobitnú pomoc by sa systémovo, pružne a efektívne zmierňovali dopady zdražovania na energeticky ohrozených obyvateľov. Takto sme iba svedkami nárazových nápadov vlády bez potrebnej koordinácie a jasného vedenia,“ uviedol Milan Majerský.

Líder KDH tiež podčiarkuje, že „financovať opatrenia na podporu rodín na úkor samosprávy, ktorá v praxi zabezpečuje potreby rodiny v mestách, obciach a krajoch, je absolútne nepochopenie fungovania štátu“. Hnutie varuje pred výrazným obmedzením výkonu úloh samospráv v dôsledku tohto krátenia.

Peniaze na protiinflačné a prorodinné opatrenia môže vláda podľa KDH nájsť v nadmernom výbere daní, ktoré tečú do štátnej pokladnice práve v dôsledku vysokých cien. Vláda by sa podľa KDH rovnako mala zamerať na prehodnotenie ďalších výdavkov a narábať so štátnymi peniazmi efektívnejšie. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*