Vládna koalícia sa vysmiala do tváre odkázaným na pomoc 

Vládna koalícia sa podľa KDH vysmiala do tváre ťažko zdravotne postihnutým osobám a ich príbuzným. KDH to tvrdí v reakcii na to, že poslanci vládnej koalície neschválili novelu zákona, podľa ktorej by sa príspevok na opatrovanie nekrátil, ak niekto opatruje blízku osobu a zároveň má aj nejaký iný príjem. 

,,Na Slovensku je momentálne akútny problém s nedostatkom opatrovateľov. Každý druhý človek, ktorý na Slovensku hľadá opatrovateľa ho má problém nájsť. Mali by sme robiť všetko preto, aby sa o našich blízkych mal kto postarať. Vláda však pokračuje v nezmyselnom trestaní ľudí, ktorí sa rozhodnú starať o svojich rodinných príslušníkov. V súčasnosti je systém nastavený tak, že ak má niekto príjem viac ako 2 a pol násobok životného minima, tak mu je príspevok na opatrovanie blízkej osoby krátený. Toto je výsmech všetkým ľuďom, ktorí sa starajú o ich blízkych. Štát by mal týchto ľudí podporovať a nie im hádzať polená pod nohy. Navrhovala som preto, aby sa nekrátil príspevok na opatrovanie pri opatrovaní blízkej osoby. Žiaľ, vládna koalícia opäť dokázala, ako jej záleží na pomoci ľuďom,” hovorí predsedníčka poslaneckého klubu KDH a odborníčka na sociálnu oblasť Martina HOLEČKOVÁ. 

Holečková tiež upozorňuje, že najbližší príbuzní na seba preberajú bremeno, ktoré by mal znášať štát, pretože práve najslabším má štát, ako prvým podať pomocnú ruku. ,,Akékoľvek krátenie príspevku na opatrovanie je neodôvodnené. Nekrátenie peňažného príspevku na opatrovanie by tak nielen výrazne pomohlo rodinám osôb so zdravotným postihnutím, ale zároveň by aj pomohlo zlepšiť postavenie opatrovateľov a oceniť ich prínos pre spoločnosť. Vládna koalícia však tento návrh zmietla zo stola iba preto, lebo ho predložil niekto z opozície,” dodáva Holečková.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*