Ak sa vláda definitívne nedohodne na dávno sľubovaných zastropovaných dodávkach elektriny zo Slovenských elektrární, ktorá tvorí zhruba ďalšiu polovicu koncovej ceny pre domácnosti, celá jej koncepcia pomoci s cenami pre domácnosti sa môže zosypať. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie v reakcii na rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý zvýši sieťové poplatky o 5 percent.
,,Chaos a neistota pri elektrine pokračujú aj na začiatku nového roka. Isté je zatiaľ len jedno. Ceny pre domácnosti tento rok plošne stúpnu. Zatiaľ o 2,5 percenta, môže to však byť aj mnohonásobne viac. A budeme radi, ak elektriny bude dostatok,“ vysvetľuje člen vedenia KDH a ekonomický expert Jozef Hajko.
Potom podľa neho nastanú iba dve situácie. Vláda bude trvať na svojom záväzku, že ceny pre domácnosti by mali byť s miernou úpravou rovnaké ako vlani a bude hľadať peniaze na dodatočné dotácie. ,,No odkiaľ ich zoberie, keď štátny rozpočet s takouto alternatívou nepočíta? Ostane jej iba v priebehu roka zvyšovať dane. Druhou, nemenej nepopulárnou alternatívou bude, že ceny pre domácnosti napokon poskočia o desiatky percent, možno aj o viac,“ spresňuje Jozef Hajko.
Podľa kresťanských demokratov sa vláda dostáva do pasce, ktorú si sama nastražila. Nielenže zatiaľ nedokáže získať lacnú elektrinu zo Slovenských elektrární, ale postavila sa aj nad regulačný úrad a prikázala mu zastropovať ceny sieťových poplatkov. Tým ohrozila už nielen výrobcov, ale aj dodávateľov elektriny. Ak by išlo všetko v štandardnom režime, sieťové poplatky, z ktorých žijú dodávatelia, by boli oveľa vyššie ako minulý rok.
,,Ak sa vláde podarí situáciu ustáť a napokon naplní svoj sľub o zachovaných cenách elektriny pre domácnosti na tento rok, bude to za cenu veľkých problémov pre výrobcov i dodávateľov elektriny na Slovensku. Ohrozí bezpečnosť dodávok elektriny v celej republike. Navyše, problém zvýšených cien odsúva do budúcna. Ako budú vyzerať ceny o rok? Poskočia na dvojnásobok, trojnásobok? Veď súčasné populistické bašovanie bude musieť na niekoho dopadnúť, niekto to bude musieť zaplatiť,“ zdôrazňuje Hajko.
Odstránenie dôsledkov nezodpovedného a populistického konania na štýl ,,Po nás potopa“, bude jedným z tých najtvrdších orieškov, ktorý padne v prípade predčasných volieb do vienka novej vláde. ,,KDH žiadalo túto vládu celý minulý rok, aby išla cestou zákona o energetickej chudobe, ten však stále nemáme. Ak by na to pristúpila, dotovala by nízke ceny energií iba tým, ktorí sú na pomoc odkázaní. Bol by to jediný spravodlivý a ekonomicky udržateľný model v situácii, keď problém vznikol mimo Slovenska,“ uzatvára Hajko.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party