Vyhlásenie KDH k 30 rokom Ústavy SR a k aktuálnej politickej situácii

Najvyšší zákon štátu presahuje volebné obdobia a politické generácie. Ústava nám pripomína, že práva nás všetkých sú rovnaké, že nikto nemôže stáť nad zákonom a že politici sú tu pre ľudí, nie ľudia pre politikov. Zvlášť uprostred domáceho politického napätia, a to v čase inflačnej, geopolitickej či vážnej energetickej krízy, Slovensko potrebuje vedenie, ktoré dobrým a zodpovedným vládnutím pomôže ľuďom preklenúť ťažké skúšky. 

Dnešné 30. výročie prijatia Ústavy SR nám pripomína, že ctiť si právo a spravodlivosť v demokratickej krajine znamená stáť pri tých, ktorí dávajú moc, teda pri ľuďoch. V ich záujme a v záujme celej krajiny musia vládni politici okamžite ukončiť nezmyselné hádky a dať ľuďom riešenia uprostred vážnej doby. 

Slovensko pred ťažkou zimou čelí veľkým výzvam a ľudia potrebujú účinnú pomoc. Nie sú ňou ani nekončiace nezmyselné spory vlády, ani bezbrehý populizmus tých, ktorí cítia šancu získať moc. Je ňou iba zodpovednosť, odbornosť a pracovitosť. Takú ponúkame v KDH. 

Vláda sa musí prestať zaoberať sama sebou. Nik nie je zvedavý na reality šou absurdných hádok medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom. Vládnych politikov si ľudia zvolili preto, aby vládli a dostali Slovensko zo stavu, do ktorého ho priviedli aj predošlé vlády Roberta Fica. 

KDH vždy rešpektovalo výsledok volieb, preto sme doposiaľ konštruktívnou kritikou prispievali k návrhom pre lepšie riadenie krajiny. Dnes sa však ukazuje, že vládna koalícia je nielen rozhádaná a nevie spoločne vládnuť, ale navyše hrozí scenár menšinového vládnutia, pri ktorom možno čakať ešte väčšie problémy než doposiaľ. Ak vláda nebude schopná nastaviť riadny model fungovania pre pomoc ľuďom, musíme s plnou vážnosťou skonštatovať, že voči jej schopnosti riadiť túto krajinu sme stratili dôveru a ako riešenie patovej situácie vidíme predčasné voľby. 

Vyhlásenie prijalo po mimoriadnom zasadnutí predsedníctvo KDH.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.