Vyhlásenie KDH k 30 rokom Ústavy SR a k aktuálnej politickej situácii

Najvyšší zákon štátu presahuje volebné obdobia a politické generácie. Ústava nám pripomína, že práva nás všetkých sú rovnaké, že nikto nemôže stáť nad zákonom a že politici sú tu pre ľudí, nie ľudia pre politikov. Zvlášť uprostred domáceho politického napätia, a to v čase inflačnej, geopolitickej či vážnej energetickej krízy, Slovensko potrebuje vedenie, ktoré dobrým a zodpovedným vládnutím pomôže ľuďom preklenúť ťažké skúšky. 

Dnešné 30. výročie prijatia Ústavy SR nám pripomína, že ctiť si právo a spravodlivosť v demokratickej krajine znamená stáť pri tých, ktorí dávajú moc, teda pri ľuďoch. V ich záujme a v záujme celej krajiny musia vládni politici okamžite ukončiť nezmyselné hádky a dať ľuďom riešenia uprostred vážnej doby. 

Slovensko pred ťažkou zimou čelí veľkým výzvam a ľudia potrebujú účinnú pomoc. Nie sú ňou ani nekončiace nezmyselné spory vlády, ani bezbrehý populizmus tých, ktorí cítia šancu získať moc. Je ňou iba zodpovednosť, odbornosť a pracovitosť. Takú ponúkame v KDH. 

Vláda sa musí prestať zaoberať sama sebou. Nik nie je zvedavý na reality šou absurdných hádok medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom. Vládnych politikov si ľudia zvolili preto, aby vládli a dostali Slovensko zo stavu, do ktorého ho priviedli aj predošlé vlády Roberta Fica. 

KDH vždy rešpektovalo výsledok volieb, preto sme doposiaľ konštruktívnou kritikou prispievali k návrhom pre lepšie riadenie krajiny. Dnes sa však ukazuje, že vládna koalícia je nielen rozhádaná a nevie spoločne vládnuť, ale navyše hrozí scenár menšinového vládnutia, pri ktorom možno čakať ešte väčšie problémy než doposiaľ. Ak vláda nebude schopná nastaviť riadny model fungovania pre pomoc ľuďom, musíme s plnou vážnosťou skonštatovať, že voči jej schopnosti riadiť túto krajinu sme stratili dôveru a ako riešenie patovej situácie vidíme predčasné voľby. 

Vyhlásenie prijalo po mimoriadnom zasadnutí predsedníctvo KDH.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*