Poplatky a dostupnosť zdravotnej starostlivosti sú oblasti zdravotníctva, ktoré trápia veľkú časť slovenských pacientov. Je to často spôsobené aj duplicitnými a nepotrebnými vyšetreniami, ktoré zahlcujú ambulantných lekárov. KDH preto vyzýva ministra K. Šaška, aby sa venoval problémom pacientov s poplatkami, s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti a s ekonomickou efektivitou fungovania zdravotníctva. Slovensko má totiž v rámci Európy prvenstvo v počte návštev u špecialistov.
Slovensko patrí medzi svetových premiantov v oblasti počtu zdravotných odborných vyšetrení. V absolútnych číslach to predstavuje takmer 68 miliónov návštev ambulancií. Ak by sa to prepočítalo na počet obyvateľov, tak to predstavuje ročne okolo 11 až 12 návštev na každého obyvateľa Slovenska. Štatisticky viac návštev má už iba Južná Kórea a Japonsko. Slovensko je tak na treťom mieste na svete. V rámci Európy sme jednoznačne na prvom mieste v tejto štatistike. Toto prvenstvo však spôsobuje vážne problémy nášmu zdravotnému systému. Okrem reálneho nedostatku lekárov, nadbytok duplicitných vyšetrení spôsobuje aj relatívny nedostatok zdravotníkov, a tým aj zníženie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Strastiplnú cestu pacienta duplicitnými alebo nepotrebnými vyšetreniami priblížil na brífingu KDH poslanec Peter Stachura: „Chceme preto vyzvať pána ministra Šaška, aby sa už prestal zoznamovať s rezortom, ktorý niekoľko mesiacov riadi. Chceme, aby sa venoval veciam, ktoré sú bytostne dôležité pre našich pacientov. Pretože toto očakávame od ministra zdravotníctva, že bude riešiť problémy s poplatkami, že bude riešiť problémy s dostupnosťou, a že sa bude naozaj venovať týmto kľúčovým veciam.“
Všeobecní lekári by nemali byť viazaní rôznymi vyhláškami, na základe ktorých posielajú pacientov na špecializované vyšetrenia, napríklad pri udeľovaní spôsobilosti viesť motorové vozidlo. Naopak, mali by mať väčšie kompetencie, aby sa predchádzalo zbytočným návštevám špecialistov.
Konkrétne návrhy KDH, ktoré zlepšia uvedenú situáciu, sú:
– dátová kontrola (aby sa predchádzalo duplicitným vyšetreniam),
– optimalizácia kompetencií všeobecných lekárov a lekárov – špecialistov (aby sa vyvinul tlak na dodržiavanie štandardov, ktoré musia kráčať s dobou, a znížiť tak počet návštev u lekára z 11 ročne na priemer EÚ),
– zmena financovania ambulancií na financovanie motivačné, zamerané na cieľ, ktorým je zlepšenie cesty pacienta.
Podľa poslanca Františka Majerského, zdravotníctvo na Slovensku nefunguje dobre. „Robíme veci duplicitne a komplikovane. A pacienti, ktorí majú dostať včasnú zdravotnú starostlivosť, sú takto vyradení z tohto systému, lebo ambulantní lekári robia duplicitné vyšetrenia. A pacienti, ktorí sa nutne potrebujú dostať na vyšetrenie, čakajú na termín veľmi dlho. Chceme priniesť toto riešenie a chceme, aby sa rozvinula odborná diskusia. Lebo mi nemáme nedostatok lekárov. Problém je, že robíme veľa vecí navyše. Náš systém musíme zefektívniť a zlepšiť. Musíme ho urobiť hlavne pre pacienta,“ povedal na záver Majerský.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party