Vyzývame ministra Tarabu odmietnuť zákon EÚ o obnove prírody, ohrozí farmárov aj potravinovú bezpečnosť Slovenska i celej Európy

KDH vyzýva ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby neohrozoval slovenských farmárov a odmietol návrh zákona Európskej únie (EÚ) o obnove prírody. Po schválení zákona v europarlamente 27. februára, bude mať posledné slovo Rada ministrov životného prostredia už najbližší pondelok. Tá môže kontroverzný zákon definitívne potvrdiť alebo zastaviť, upozorňujú kresťanskí demokrati na situáciu so zákonom.

Podľa KDH sa očakáva tesné hlasovanie, podobne ako to bolo v Európskom parlamente. Slovensko ale figuruje medzi krajinami, ktoré zákon podporia a to môže byť dokonca rozhodujúci hlas pre získanie potrebnej kvalifikovanej väčšiny.  

,,Obaja naši europoslanci hlasovali proti tomuto kontroverznému zákonu, na rozdiel od poslancov Smeru. Tu doma majú koaliční politici plné ústa ochrany suverenity Slovenska, sťažujú sa na zlú   agrárnu politiku EÚ, ale v Bruseli nemajú odvahu skutočne obhajovať záujmy Slovenska. V tomto prípade hrozí, že postoj našej vlády spôsobí farmárom či lesníkom obrovské škody, ale po návrate domov budú vládni predstavitelia ukazovať prstom na Brusel. Avizovaná súhlasná pozícia ministra Tarabu k tomuto zákonu je buď prejavom nekompetentnosti, alebo populistickej dvojtvárnosti tejto vládnej koalície,“ upozorňuje predseda KDH Milan Majerský.

Kresťanskí demokrati sa držia línie Európskej ľudovej strany, ktorá zákon o obnove prírody od začiatku kritizuje ako odborne aj právne nedostatočne pripravený a ideologicky motivovaný.

,,Nikto z nás nespochybňuje potrebu obnovy narušenej prírody, posilnenie biodiverzity a ochrany klímy. Riešenie ale neprinesú nové byrokratické opatrenia obmedzujúce kompetencie jednotlivých štátov, ani zásahy do vlastníckych práv farmárov a lesníkov. Zelené ciele nemôžu ísť proti našim poľnohospodárom a nášmu priemyslu, ale je potrebné ich dosahovať v súčinnosti s nimi. Len tak vieme chrániť hospodárske záujmy Slovenska a živobytie ľudí,“ vysvetľuje europoslankyňa KDH Miriam Lexmann.

KDH ďalej upozorňuje, že zákon môže ohroziť živobytie európskych farmárov, narušiť dlho zavedené dodávateľské reťazce a dokonca nevhodne ovplyvniť základné funkcie územia obcí a miest.

Europoslanec KDH Ivan Štefanec  varuje predtým, že EÚ si dnes, v čase ruskej vojny, inflácie a spomalenia ekonomického rastu, nemôže tento zákon dovoliť. ,,Zákon EÚ o obnove prírody spôsobí drastické zmenšenie rozlohy plôch na obrábanie. To môže a bude viesť aj k strate pracovných miest a k ohrozeniu potravinovej bezpečnosti Európy.  Celosvetovo potrebujeme viac potravín, nie menej,“ uzatvára Štefanec.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*