Vyzývame vládu prehodnotiť mimoriadnu daň pre banky

KDH vyzýva vládu, aby si osvojila jeho návrh na alternatívne opatrenie dočasného zdanenia čistej úrokovej marže bánk. Hnutie  zároveň apeluje na kabinet Roberta Fica, aby získané prostriedky dôsledne využíval na ozdravovanie verejných financií a nie na financovanie populistických zámerov koaličných strán. Upozorňuje na to KDH a navrhuje, aby sa prehodnotila niekoľkoročná mimoriadna banková daň uvalená na slovenské finančné inštitúcie, ktorú na návrh vlády schválili koaliční poslanci parlamentu v závere minulého roka.

,,ECB upozornila Slovensko, že ak uplatníme túto daň sťaží to slovenským bankám vytváranie dodatočných kapitálových rezerv, keďže ich nerozdelené zisky klesnú, a tým sa zníži ich odolnosť voči hospodárskym otrasom. To by malo negatívne dosahy na celé hospodárstvo, lebo by sa obmedzila schopnosť bánk poskytovať úvery,“ vysvetľuje poslanec a ekonomický expert KDH Jozef HAJKO.

Kresťanskí demokrati minulý rok v lete navrhovali uplatnenie dočasného bankového odvodu solidarity, ktorý by predstavoval 0,2 percenta z pasív bánk očistených o vlastné imanie. Po takomto opatrení už legitímne siahla v roku 2011 vláda Ivety Radičovej, keď boli verejné financie v zlom stave.

,,Po skúsenostiach z Talianska, kde vláda na jeseň 2023 vzala do úvahy aj odporúčania ECB, sme v KDH prišli v závere roka s alternatívnym opatrením, ktorým by bola daň zameraná na čistú úrokovú maržu bánk, teda na rozdiel medzi úrokovými sadzbami z úverov a vkladov. Motiváciou bolo, že čisté úrokové výnosy rástli na Slovensku rýchlejšie ako v mnohých ďalších štátoch EÚ,“spresňuje HAJKO.

Tento prístup presadzovalo KDH, aby motivovalo banky znižovať čistú úrokovú maržu, teda aby zvyšovali úroky na vkladoch a tlmili úroky na úveroch. ,,To by akceptoval podnikový sektor a malo by to dosah i na bežných občanov, lebo by vznikol tlak na zvyšovanie úročenia ich vkladov v bankách. Tieto opatrenia by firemnú sféru i obyvateľov zasiahli najmenej,“ dodáva HAJKO.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*