Za drahé energie pre domácnosti a podnikateľov môže SaS

Za likvidačne vysokými faktúrami za energie, ktoré doteraz dobiehajú domácnosti a podnikateľov, stoja zlé a neuvážené rozhodnutia exministra hospodárstva Richarda Sulíka a jeho štátneho tajomníka Karola Galeka. Tí na ministerstve hospodárstva v lete 2022 konali proti zdravému rozumu, a keď následne došlo k prudkému nárastu cien energií, situáciu nenapravili, lebo sa venovali svojim vlastným sporom a nie riadeniu zvereného rezortu. Ako hlavnú príčinu vysokých faktúr za elektrinu to uviedol expert KDH na energetiku Andrej Žiarovský.

Ako štandardný rámec  pre výpočet elektrickej energie stanovil rezort hospodárstva prvý polrok bežiaceho roku, z ktorého sa malo vychádzať v roku 2022 a mal platiť pre rok 2023. Avšak 10. júna 2022 nariadil vtedajší štátny tajomník Galek, aby novým referenčným rámcom bol druhý a tretí mesiac tretieho kvartálu, čiže august a september 2022, keď cena elektrickej energie na burzách dosiahla najvyššie hodnoty.

,,Cena elektrickej energie a referenčná hodnota začala stúpať práve v letných mesiacoch, 10. júla bola na úrovni 340 eur za megawatthodinu (MWh) a o mesiac neskôr už atakovala 500 eur za MWh. Za obdobie dva a pol mesiaca neurobilo ministerstvo hospodárstva nič, aby referenčný rámec upravilo, hoci v júni bombardovali ÚRSO listami pomaly každý týždeň. To sa nezmenilo ani v posledných dňoch úradovania SaS na ministerstve, keď 26. augusta 2022 cena elektriny kulminovala na astronomických takmer 1000 eur za MWh,“ vysvetľuje expert KDH na energetiku a bezpečnosť Andrej Žiarovský

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že ide o názornú ukážku toho, ako sa to robiť nemá v boji proti vysokým cenám energií. ,,Toto je príčinou toho, prečo nám napriek všetkým sľubom chodili a stále ešte chodia vysoké faktúry za elektrinu. Energetika je o systematickej práci a nie o unáhlených a nedomyslených rozhodnutiach, ktoré nás dobiehajú doteraz a trpia tým domácnosti a podnikatelia,“ uzatvára Andrej Žiarovský.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*