Zákon o pomoci tehotným ženám sa stáva politickou zbraňou liberálov a progresívcov, vráťme sa k vecnej diskusii

Reakcie liberálov a progresívcov na návrh zákona o pomoci tehotným ženám sú neprimerané a z vecnej debaty robia politickú zbraň v ich rukách. Nátlakové aktivity a protesty znemožňujú rozvážnu odbornú diskusiu o takej citlivej téme, akou je umelé ukončenie tehotenstva. Liberálni a progresívni politici tak ponúkajú viac spolitizované kroky než reálnu pomoc pre legislatívnu dohodu. V reakcii na vývoj diskusie k návrhu zákona to zdôrazňuje podpredseda KDH Marián Čaučík.  

,,Ide o umiernenejšiu verziu poslaneckého návrhu zákona. Každý, kto chce pomôcť tehotným ženám, má vecne, odborne prispievať k dialógu a hľadaniu riešení a nie vytvárať napätie,“ upozorňuje Čaučík k návrhu zákona, ktorý je aktuálne v druhom čítaní parlamentu.  „Ak sa napriek rozdielnym názorom nedokážeme baviť vecne o takejto miernej zmene zákona, ako to dokážeme v zložitých diskusiách na iné témy? Vráťme sa k faktom a pokojnému hľadaniu spoločného riešenia,“ apeluje podpredseda kresťanských demokratov. 

Návrh zákona, ktorý čelí ostrej a neprimeranej kritike progresívcov a liberálov, prináša viacero opatrení na pomoc tehotným ženám, ako je napríklad núdzové bývanie pre tehotné ženy v kríze či príspevok pri narodení dieťaťa v plnej výške aj pre štvrté narodené dieťaťa. Má zlepšiť aj informovanosť pri závažnom rozhodovaní o umelom potrate napríklad predĺžením lehoty na rozmyslenie na 72 hodín, ako aj skvalitnením informácií, ktoré tehotná žena dostane pri žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva.

Žena si zvyčajne uvedomí, že je tehotná pri dvojtýždňovom meškaní cyklu. Vtedy má nenarodené dieťa približne 4 týždne, čo lekári počítajú ako 6. gynekologický týždeň,“ vysvetľuje lekárka a vysokoškolská profesorka Eva Grey (KDH). Na rozhodnutie o umelom ukončení tehotenstva má žena podľa súčasne platných zákonov ďalších 6 týždňov, čo je 42 dní. ,,Predĺženie rozhodovania z dvoch na tri alebo štyri dni zásadne neovplyvní túto lehotu, ale dá žene čas na zamyslenie sa a zistenie si všetkých alternatív. V zásade ani nejde o predĺženie, keďže ženy aj tak musia absolvovať nevyhnutné predoperačné vyšetrenia pred zákrokom,“ dopĺňa Eva Grey.


KDH sa programovo dlhodobo venuje ochrane materstva, rodiny a ľudského života v každej jeho fáze. Preto víta poslanecký návrh zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý sa aktuálne prejednáva v NR SR. Podľa hnutia ide o krok správnym smerom, lebo materstvo treba oceniť, chrániť a podporovať. Ochrana života si však zaslúži vládny návrh zákona, upozorňujú kresťanskí demokrati.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.