Zarezanie agrovýboru je maslo koalície a ministra Takáča, vyzývame ho na vyriešenie situácie farmárov

Zarezanie mimoriadneho agrovýboru k vyplácaniu priamych platieb farmárom má na svedomí koalícia na čele s ministrom pôdohospodárstva. KDH žiada ministra Takáča, aby sa prestal správať ako opozičný poslanec, nehádzal vinu na minulú vládu a Európsku komisiu (EK), ale konal v prospech farmárov a zabezpečil vyplatenie priamych platieb. Reaguje KDH na neotvorenie mimoriadneho výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie.  

,,Podľa ministra Takáča boli zle nastavené pravidlá pre spoločnú poľnohospodársku politiku a to spôsobilo nevyplatenie priamych platieb. Tu však nie je čas hľadať vinníka, ale konať v prospech farmárov, ktorí sú na kolenách. Preto ho vyzývame , aby konal okamžite. Navyše sme presvedčení, že priame platby mohli byť vyplatené už v decembri podobne, ako to bývalo doteraz počas 19 rokov,“ vysvetľuje poslanec KDH a člen agrovýboru Marián ČAUČÍK.

Podľa Čaučíka vláda vychádza v ústrety veľkým a zahraničným farmám a nie vlastným farmárom. ,,Veľké a zahraničné farmy so špeciálnou rastlinnou a živočíšnou výrobou majú najväčšie benefity pri odpúšťaní odvodov, pretože tie zamestnávajú zahraničných robotníkov a nie tí naši malí či strední farmári.“

Minister Takáč už v decembri sľúbil farmárom vyplatiť priame platby do konca januára 2024, no nestalo sa tak. ,,Farmári volajú o pomoc a minister Takáč nedokázal objektívne vysvetliť prítomným farmárom na agrovýbore situáciu  s vyplácaním priamych platieb, nehovoriac o vracaní dotácie mladých farmárov vo výške 35 – tisíc eur. Desiatky z nich to môže zlikvidovať, ide im o existenciu, toto nemôžeme nechať len tak,“ uzatvára Čaučík. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*