KDH opätovne vyzýva vládnu koalíciu, aby v rámci konsolidácie šetrila na sebe a nesiahala na platy zdravotníkov. V prípade, že vláda svoj zámer nezmení, kresťanskí demokrati sú pripravení predložiť pozmeňujúci návrh, ktorý zabráni zníženiu miezd zdravotníkov. Ministerka Dolinková podľa KDH nebojovala za zdravotníkov, a tým ani za pacientov, ktorí jej už nedôverujú.
František MAJERSKÝ, poslanec KDH: ,, Čo ide urobiť naša vláda pre slovenské zdravotníctvo v rámci konsolidácie? Vláda tvrdí, že opatrenia, ktoré sa budú týkať platov zdravotníkov budú trvať len jeden rok, ale klame. Budú trvať ďalšie tri roky, počas ktorých chce šetriť na platoch zdravotníkov, čo predstavuje viac 800 miliónov eur. Vláda sa tvári, že ide konsolidáciou pomáhať ľuďom, no robí pravý opak. Ministerka sa vôbec nezastáva zdravotníkov, neušetrila v zdravotníctve absolútne nič a vláda ide siahnuť v rámci konsolidácie na platy zdravotníkov, na ktorých celý rezort stojí. My v KDH sme predložili oveľa viac návrhov zákonov ako pani ministerka za celý rok. A ak vláda od svojho úmyslu neustúpi, tak sme pripravení predložiť pozmeňujúci návrh, ktorý by platy slovenských zdravotníkov zachoval v aktuálnej výške.“
KDH dúfalo, že ministerka Dolinková predloží na včerajšiu vládu plán stabilizácie v zdravotníctve. ,,Nedočkali sme sa. My ani nečakáme, že pani ministerka mávne čarovným prútikom pri tak zložitom rezorte a všetko bude vyriešené. My ale po roku nevidíme žiadne riešenia. Doteraz nemáme vyriešenú situáciu s dostupnou zdravotnou starostlivosťou, nemáme vyriešenú situáciu s poplatkami. KDH do parlamentu predložilo návrh zákazu poplatkov za termín, všetci koaliční poslanci to odignorovali a ministerka neprišla so žiadnym alternatívnym riešením. Ministerka Dolinková nepredložila do parlamentu žiadne systémové riešenia za celý rok. Jednoducho slovenské zdravotníctvo potrebuje krízového manažéra,“ vysvetľuje poslanec KDH Peter STACHURA.
KDH reagovalo aj na situáciu v trenčianskej nemocnici, ktorú poslanci hnutia pravidelne monitorujú a majú informácie o tom, že situácia na kardiologickom oddelení nie je vôbec stabilizovaná. Ani nová štúdia za 15 tisíc eur nehovorí nič o tom, či boli alebo neboli vymenené potrubia v tejto nemocnici.
„Nepotrebujeme na čele ministerstva dámu z Fintíc, ale potrebujeme manažéra a človeka, ktorý sa zastane bežných ľudí,“ konštatoval Peter Stachura a František Majerský dodal: „ Za rok sme v parlamente venovali 5 hodín zdravotníctvu, včera sme venovali 5 hodín nálepkám. Nie pacienti, ale nálepky majú prioritu v tomto parlamente.“
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party