Zdravotníctvo potrebuje systémové zmeny, nielen plátanie diery

Navrhnuté zmeny v odmeňovaní len jednej tretiny sestier, ktorých sa to týka, považuje KDH za plátanie diery. Týmto krokom rezort zdravotníctva nevyrieši odchod sestier a už vôbec nie ich nutný nárast. Hnutie navrhuje prijať záväzné tabuľkové normy odmeňovania pre všetky zdravotnícke povolania porovnateľné s Českom, kam odchádza najviac zdravotníkov. Reaguje na návrh zmien v odmeňovaní sestier z dielne rezortov financií a zdravotníctva lekárka a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

,,Mzdy podľa návrhu v absolútnych číslach vôbec nedosahujú výšku, ktorá by pre sestry bola atraktívna, aby neodišli do zahraničia alebo inej pracovnej sféry. Zároveň ministri nevysvetlili, akým mechanizmom sa navýšené prostriedky k sestrám dostanú, keďže nie je schválený štátny rozpočet na rok 2023,“ upozorňuje Monika Kolejáková.

Kresťanskí demokrati považujú za nešťastné, že v minulosti bolo zrušené odmeňovanie podľa dosiahnutého vzdelania a odpracovaných rokov. ,,V súčasnosti tak odmeňovanie nereflektuje mieru kvality ani skúseností, čo vedie k obrovskej demotivácii medzi zdravotníkmi. Potrebujeme plošné systémové zmeny v odmeňovaní zdravotníkov a je nevyhnutné, aby štát zvýšil platby za poistencov štátu,“ dodáva Kolejáková, keďže všetky mzdy, nielen tie sesterské, sú hradené takmer výhradne zo zdrojov zdravotných poisťovní.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.