Zdravotníctvo potrebuje systémové zmeny, nielen plátanie diery

Navrhnuté zmeny v odmeňovaní len jednej tretiny sestier, ktorých sa to týka, považuje KDH za plátanie diery. Týmto krokom rezort zdravotníctva nevyrieši odchod sestier a už vôbec nie ich nutný nárast. Hnutie navrhuje prijať záväzné tabuľkové normy odmeňovania pre všetky zdravotnícke povolania porovnateľné s Českom, kam odchádza najviac zdravotníkov. Reaguje na návrh zmien v odmeňovaní sestier z dielne rezortov financií a zdravotníctva lekárka a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

,,Mzdy podľa návrhu v absolútnych číslach vôbec nedosahujú výšku, ktorá by pre sestry bola atraktívna, aby neodišli do zahraničia alebo inej pracovnej sféry. Zároveň ministri nevysvetlili, akým mechanizmom sa navýšené prostriedky k sestrám dostanú, keďže nie je schválený štátny rozpočet na rok 2023,“ upozorňuje Monika Kolejáková.

Kresťanskí demokrati považujú za nešťastné, že v minulosti bolo zrušené odmeňovanie podľa dosiahnutého vzdelania a odpracovaných rokov. ,,V súčasnosti tak odmeňovanie nereflektuje mieru kvality ani skúseností, čo vedie k obrovskej demotivácii medzi zdravotníkmi. Potrebujeme plošné systémové zmeny v odmeňovaní zdravotníkov a je nevyhnutné, aby štát zvýšil platby za poistencov štátu,“ dodáva Kolejáková, keďže všetky mzdy, nielen tie sesterské, sú hradené takmer výhradne zo zdrojov zdravotných poisťovní.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*