Žiadame vládu stiahnuť lex atentát a dopracovať ho s odborníkmi

KDH žiada vládu SR stiahnuť návrh zákona zvaný lex atentát, dopracovať ho a posunúť do riadneho legislatívneho konania. KDH upozorňuje, že aktuálny návrh nerieši ochranu ústavných činiteľov a bezpečnosť ľudí na Slovensku. Najskôr je nevyhnutné vyhodnotiť atentát odborníkmi, prísť na základe toho s konkrétnymi riešeniami a až potom môžu byť prijaté opatrenia vlády reagujúce na atentát v Handlovej. Návrh zákona je podľa KDH šitý horúcou ihlou, bez riadnej odbornej diskusie a ohrozuje ústavné práva občanov, preto poslanci hnutia nepodporia návrh zákona v aktuálnom znení ani skrátené legislatívne konanie.

,,Odmietame aktuálnu úpravu lex atentátu, ktorá je neurčitá, neadresná a čo je najdôležitejšie mimoriadne ľahko zneužiteľná. Tento návrh nemá žiadnu garanciu, že sa obdobný hanebný atentát nemusí opakovať, nedostávame žiadne garancie, že bude posilnená bezpečnosť a ochrana obyvateľov a predstaviteľov štátu. Aj keby bol takýto návrh prijatý pred rokom, atentátu by nezabránil, preto si myslím, že je chyba ho schvaľovať,“ upozorňuje predseda KDH Milan Majerský.

Líder KDH dopĺňa, že pre hnutie je neprijateľné, aby vláda obmedzila ústavou garantované právo občanov zhromažďovať sa, čím sa obmedzia základné práva a slobody občanov. ,,Zásadným spôsobom chcú obmedziť právo na súkromie občanov prostredníctvom využívania informácií od telekomunikačných operátorov, chcú rozšíriť právomoci Slovenskej informačnej služby (SIS) a sledovať politikov aj po výkone mandátu. V prípade, že napriek očividným výhradám si koaliční poslanci návrh skráteného konania schvália, urobíme všetko pre to, aby sme presadili pozmeňujúce návrhy a jeho škody minimalizovali.“

Podľa KDH sú ďalším dôkazom toho, že lex atentát je nekvalitne pripravený návrh, aj prezentované pripomienky proti tejto novele od Súdnej rady, Slovenskej advokátskej komory a verejného ochrancu práv.

,,Dôvody na skrátené legislatívne konanie pre nás nie sú naplnené. Dodnes nepoznáme výsledky vyšetrovania a teda nie sú jasné, aké opatrenia by pomohli zabrániť potenciálnej hrozbe v budúcnosti. Preto sa pýtame, ako je možné, že vláda tvrdí, že bezpečnostné zložky nezlyhali a zároveň predstavuje sériu opatrení, ktoré majú garantovať, aby sa predišlo takýmto zlyhaniam,“ hovorí podpredseda KDH Viliam KARAS.

Tento návrh je podľa Karasa navyše ohrozením ústavných práv občanov a zároveň zvyšuje náklady na políciu a bezpečnostné zložky. ,,Bude nás to teda stáť viac peňazí a nemáme garanciu, že budeme mať dosť príslušníkov polície tak, aby aj na iných miestach v republike nebola ohrozená bezpečnosť obyvateľov, ich zdravie a majetok.“

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*