Žiadame vládu zmeniť súťažné kritériá pre výstavbu nájomných bytov tak, aby neboli len pre vyvolených

Kritériá pre výber investičných partnerov na výstavbu nájomných bytov stanovila vláda tak, že prakticky vylúčila všetky slovenské podnikateľské investičné subjekty. Navyše bol celý zákon schválený expresne rýchlo akoby v prospech vyvolených. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie s tým, že žiada vládu, aby čo najskôr proces otvorila aj pre iné podnikateľské subjekty a umožnila otvorenú hospodársku súťaž na našom trhu s nájomným bývaním.

Kritéria, ako 1 miliarda aktív za posledných 5 rokov, minimálne vlastníctvo 10 – tisíc bytov v rámci Európskej únie alebo Švajčiarska nepretržite počas 10 rokov, takmer úplne vylučujú slovenské podnikateľské investičné subjekty.

Kresťanskí demokrati upozorňujú,  že zákon bol schválený 1. júla 2022, Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania bola založená o pár mesiacov neskôr v novembri. ,,Kritéria novovzniknutej agentúry na výber investičných partnerov schválila vláda už 7. decembra a zmluva s investičnými partnermi bola uzatvorená na druhý deň 8. decembra 2022. Preto sa pýtame, ako prebiehalo výberové konanie a kto stanovil kritériá na mieru vybraným spoločnostiam,“ pýta sa podpredseda KDH Igor Janckulík.

Spoločnosti Kooperativa a BWSG, s ktorými bola podpísaná investičná zmluva, budú môcť na Slovensku ako jediné stavať nájomné byty s 5 % DPH. 

,,Všetky tieto kritériá nastavil štát tak, že nielenže obmedzujú domácich podnikateľov, ale aj neprispievajú k vytváraniu finančného majetku Slovákov, ale ho presúvajú do zahraničia, čo je nevyhnutné zmeniť,“ apeluje podpredseda KDH.

Kresťanskí demokrati sú za podporu bývania, ale rozhodne nepodporujú postupy v prospech vybraných spoločností a prijímanie zákonov pre vyvolených. ,,Cieľom vlády by mala byť podpora slovenského podnikateľského prostredia a nie podpora vyvolených zahraničných subjektov, ktorým ušijú legislatívu a pomôžu vybudovať monopolné postavenie. Preto žiadame, aby vláda upravila kritériá tak, že vytvorí kvalitnú hospodársku súťaž pre všetkých,“ dodáva Janckulík.

KDH už vo svojom Samosprávnom balíku navrhlo rozviazať ruky samosprávam a v oblasti podpory bývania dať vyššiu mieru dotácií či úverov pri výstavbe nájomných bytov vo výške aspoň 50 % z hodnoty stavby či celkovo viac peňazí na výstavbu nájomných bytov. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*