Reakcie liberálov a progresívcov na návrh zákona o pomoci tehotným ženám sú neprimerané a z vecnej debaty robia politickú zbraň v ich rukách. Nátlakové aktivity a protesty znemožňujú rozvážnu odbornú diskusiu o takej citlivej téme, akou je umelé ukončenie tehotenstva. Liberálni a progresívni politici tak ponúkajú viac spolitizované kroky než reálnu pomoc pre legislatívnu dohodu. V reakcii na vývoj diskusie k návrhu zákona to zdôrazňuje podpredseda KDH Marián Čaučík.
,,Ide o umiernenejšiu verziu poslaneckého návrhu zákona. Každý, kto chce pomôcť tehotným ženám, má vecne, odborne prispievať k dialógu a hľadaniu riešení a nie vytvárať napätie,“ upozorňuje Čaučík k návrhu zákona, ktorý je aktuálne v druhom čítaní parlamentu. „Ak sa napriek rozdielnym názorom nedokážeme baviť vecne o takejto miernej zmene zákona, ako to dokážeme v zložitých diskusiách na iné témy? Vráťme sa k faktom a pokojnému hľadaniu spoločného riešenia,“ apeluje podpredseda kresťanských demokratov.
Návrh zákona, ktorý čelí ostrej a neprimeranej kritike progresívcov a liberálov, prináša viacero opatrení na pomoc tehotným ženám, ako je napríklad núdzové bývanie pre tehotné ženy v kríze či príspevok pri narodení dieťaťa v plnej výške aj pre štvrté narodené dieťaťa. Má zlepšiť aj informovanosť pri závažnom rozhodovaní o umelom potrate napríklad predĺžením lehoty na rozmyslenie na 72 hodín, ako aj skvalitnením informácií, ktoré tehotná žena dostane pri žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva.
Žena si zvyčajne uvedomí, že je tehotná pri dvojtýždňovom meškaní cyklu. Vtedy má nenarodené dieťa približne 4 týždne, čo lekári počítajú ako 6. gynekologický týždeň,“ vysvetľuje lekárka a vysokoškolská profesorka Eva Grey (KDH). Na rozhodnutie o umelom ukončení tehotenstva má žena podľa súčasne platných zákonov ďalších 6 týždňov, čo je 42 dní. ,,Predĺženie rozhodovania z dvoch na tri alebo štyri dni zásadne neovplyvní túto lehotu, ale dá žene čas na zamyslenie sa a zistenie si všetkých alternatív. V zásade ani nejde o predĺženie, keďže ženy aj tak musia absolvovať nevyhnutné predoperačné vyšetrenia pred zákrokom,“ dopĺňa Eva Grey.
KDH sa programovo dlhodobo venuje ochrane materstva, rodiny a ľudského života v každej jeho fáze. Preto víta poslanecký návrh zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý sa aktuálne prejednáva v NR SR. Podľa hnutia ide o krok správnym smerom, lebo materstvo treba oceniť, chrániť a podporovať. Ochrana života si však zaslúži vládny návrh zákona, upozorňujú kresťanskí demokrati.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party