Až 80 % Slovákov chce voľný deň pre pracujúce mamy

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus. Návrh jedného plateného dňa voľna v mesiaci pre rodiča školopovinných detí presadzuje KDH zmenou Zákonníka práce. Zamestnávateľov to nebude stáť ani cent.

S návrhom dohromady 12 voľných dní pre mamy školákov ročne nad rámec dovolenky súhlasí 78 % mužov a 82 % žien. Vyplýva to z prieskumu Focusu pre KDH. Rodič by mohol voľný deň v mesiaci využiť pre seba. ,,Deň plateného voľna mesačne navyše je ústretový krok voči rodinám a mamám a veríme, že môže prispieť k pohodovejšiemu chodu slovenských domácností. Tam, kde sa rodičia dohodnú, by opatrenie platilo pre otca,“ potvrdzuje členka predsedníctva KDH Martina Holečková.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že deň voľna chcú predovšetkým mladí rodičia vo veku do 34 rokov, a to až 83 % opýtaných. Zmena zákonníka by sa dotkla približne 160-tisíc matiek a náklady pre štát by predstavovali asi 96 miliónov eur ročne. Zamestnávateľa by toto opatrenie nestálo nič. „,Opatrenie navrhujeme tak, že všetky náklady uhradí štát po uzatvorení dohody medzi zamestnávateľom a sociálnymi partnermi. Podpora opatrenia je otázkou priorít v štátnom rozpočte,“ vysvetľuje predseda Konzília KDH Peter Belinský.

KDH dlhodobo upozorňuje na dôležitú úlohu matiek v spoločnosti. ,,Pracujúce mamy prispievajú do hospodárstva krajiny a zároveň vychovávajú budúcich platiteľov daní. Ich prínos pre spoločnosť je obrovský. Zároveň sa potvrdzuje, že oddýchnutý človek podáva oveľa vyšší pracovný výkon, čím sa voľno stáva efektívnym a návratným,“ uzatvára predseda KDH Milan Majerský.

Výzvu o zmene Zákonníka práce hnutie adresovalo aj ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi. Ten v deň podania návrhu reagoval, že sa ním budú zaoberať. Odborníci KDH sú pripravení na pracovné stretnutie s odborníkmi ministerstva na prezentáciu riešení.

Ako vyzerá deň pracujúcej mamy, ktorá dochádza za prácouMôj manžel pracuje v zahraničí. Popri starostlivosti o päťročného syna sa starám aj o otca, ktorý má zdravotné problémy. Po práci idem vyzdvihnúť syna, absolvujem s ním krúžky, vyzdvihnem otca a prichádzam domov. Tu ma čaká ďalšia šichta: kolobeh každodennej starostlivosti o domácnosť, žehlenie, varenie a podobne. Každý deň mám prepočítaný na minúty a stačí jedna väčšia kolóna a tento plán sa rúca.“ (Adriana H., 32 rokov, Sládkovičovo)   

Po troch rokoch snahy dosiahnuť dobré skĺbenie práce a rodiny skončila táto matka u lekára s diagnózou chronického únavového syndrómu. Aj tento príklad z reálneho života demonštruje, ako veľmi potrebujú dnes matky mať svoj priestor na oddych, psychohygienu, čas venovať sa vlastným aktivitám.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.