Až 80 % Slovákov chce voľný deň pre pracujúce mamy

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus. Návrh jedného plateného dňa voľna v mesiaci pre rodiča školopovinných detí presadzuje KDH zmenou Zákonníka práce. Zamestnávateľov to nebude stáť ani cent.

S návrhom dohromady 12 voľných dní pre mamy školákov ročne nad rámec dovolenky súhlasí 78 % mužov a 82 % žien. Vyplýva to z prieskumu Focusu pre KDH. Rodič by mohol voľný deň v mesiaci využiť pre seba. ,,Deň plateného voľna mesačne navyše je ústretový krok voči rodinám a mamám a veríme, že môže prispieť k pohodovejšiemu chodu slovenských domácností. Tam, kde sa rodičia dohodnú, by opatrenie platilo pre otca,“ potvrdzuje členka predsedníctva KDH Martina Holečková.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že deň voľna chcú predovšetkým mladí rodičia vo veku do 34 rokov, a to až 83 % opýtaných. Zmena zákonníka by sa dotkla približne 160-tisíc matiek a náklady pre štát by predstavovali asi 96 miliónov eur ročne. Zamestnávateľa by toto opatrenie nestálo nič. „,Opatrenie navrhujeme tak, že všetky náklady uhradí štát po uzatvorení dohody medzi zamestnávateľom a sociálnymi partnermi. Podpora opatrenia je otázkou priorít v štátnom rozpočte,“ vysvetľuje predseda Konzília KDH Peter Belinský.

KDH dlhodobo upozorňuje na dôležitú úlohu matiek v spoločnosti. ,,Pracujúce mamy prispievajú do hospodárstva krajiny a zároveň vychovávajú budúcich platiteľov daní. Ich prínos pre spoločnosť je obrovský. Zároveň sa potvrdzuje, že oddýchnutý človek podáva oveľa vyšší pracovný výkon, čím sa voľno stáva efektívnym a návratným,“ uzatvára predseda KDH Milan Majerský.

Výzvu o zmene Zákonníka práce hnutie adresovalo aj ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi. Ten v deň podania návrhu reagoval, že sa ním budú zaoberať. Odborníci KDH sú pripravení na pracovné stretnutie s odborníkmi ministerstva na prezentáciu riešení.

Ako vyzerá deň pracujúcej mamy, ktorá dochádza za prácouMôj manžel pracuje v zahraničí. Popri starostlivosti o päťročného syna sa starám aj o otca, ktorý má zdravotné problémy. Po práci idem vyzdvihnúť syna, absolvujem s ním krúžky, vyzdvihnem otca a prichádzam domov. Tu ma čaká ďalšia šichta: kolobeh každodennej starostlivosti o domácnosť, žehlenie, varenie a podobne. Každý deň mám prepočítaný na minúty a stačí jedna väčšia kolóna a tento plán sa rúca.“ (Adriana H., 32 rokov, Sládkovičovo)   

Po troch rokoch snahy dosiahnuť dobré skĺbenie práce a rodiny skončila táto matka u lekára s diagnózou chronického únavového syndrómu. Aj tento príklad z reálneho života demonštruje, ako veľmi potrebujú dnes matky mať svoj priestor na oddych, psychohygienu, čas venovať sa vlastným aktivitám.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*