KDH je proti zákonu o zahraničných agentoch a vyzýva koalíciu, aby ho stiahla

Koalícia pokračuje v polarizovaní spoločnosti, keď si tento raz zobrala na mušku občiansky sektor, ktorému znepríjemňuje život cez zákon o zahraničných agentoch z dielne SNS. Reaguje Kresťanskodemokratické hnutie na dnešné odhlasovanie zákona o mimovládkach do druhého čítania v NR SR.

,,Viac ako 30 rokov pracujem v neziskovom sektore a pre mňa je toto čierny deň. Vládna koalícia si neváži prácu desiatok tisíc mládežníckych, sociálnych, kultúrnych, zdravotných, environmentálnych či športových organizácií, v ktorých sa združujú státisíce Slovákov. Ide o hanebný zákon, ktorý chce nálepkovať mimovládne organizácie. Návrh poslancov SNS je viacmenej totožný s maďarským protimimovládkovým zákonom a v niečom je ešte prísnejší. Pritom Súdny dvor EÚ skonštatoval, že maďarský zákon bol v rozpore s európskym právom. Je to iniciatíva vopred odsúdená na neúspech a nerozumiem, prečo to vládna koalícia robí.“ upozorňuje podpredseda KDH Marián ČAUČÍK, ktorý dlhé roky pracoval v neziskovom sektore.

,,Neziskové organizácie v mnohom suplujú štát a my ich ideme nálepkovať ako zahraničných agentov. Nehovoriac o tom, že týmto zákonom odradíme aj mladých ľudí, aby sa vôbec angažovali v spoločenskom priestore. Ak chceme vniesť transparentnosť vo financovaní neziskových organizácií, tak nájdime spôsob, ako to urobiť a nie ich nálepkovať a podkopávať kolená mimovládkam, ktoré cielene pomáhajú státisícom ľudí,“ vysvetľuje europoslankyňa KDH Miriam Lexmann, ktorá tiež pochádza z mimovládneho sektora a spolupracuje dlhodobo s mnohými organizáciami.

Poslanec KDH František MIKLOŠKO upozorňuje na fakt, že poslanci SNS odôvodňujú kroky v zákone o zahraničných agentoch tým, aby bola zvýšená transparentnosť pri financovaní neziskových organizácií. Ale očividne je to mocenská ambícia uchopiť štát do svojich vlastných rúk.“

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková dodáva: ,,Tento zákon je v rozpore s európskym právom a eurokomisárka Věra Jourová varovala premiéra Fica, že ak tento zákon prejde, tak to bude ďalší dôvod pre Európsku komisiu, aby Slovensku zastavila eurofondy. Koaliční poslanci a celá vláda však kašlú na ľudí na Slovensku a tento zákon schválili, aj keď to Slovensko môže pripraviť o miliardy eur. Verím, že sa koalícia ešte spamätá a tento zákon stiahne.“

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*