KDH k hlasovaniu národnej rady o Ústave SR a zabetónovaní zákona o volebnom systéme

,Podmieňovať predčasné voľby zachovaním súčasného volebného zákona je pre KDH neakceptovateľné. Zabetónovanie volebného systému a jedného volebného obvodu považuje hnutie za posilnenie postavenia strán jedného muža a posilnenie bratislavského centralizmu. Je to zlá správa pre rovnomerné zastúpenie poslancov z jednotlivých krajov v Národnej rade SR (NR SR) a pre politickú kultúru.

Viac ako 40 % všetkých poslancov NR SR pochádza z Bratislavského kraja. Zo strán Sme rodina a SaS je z Bratislavského kraja dokonca viac ako 75 % poslancov. Preto je očividné, že návrh OĽaNO na ponechanie jedného volebného obvodu podporili aj tieto politické strany. Pri jedinom volebnom obvode môže každá politická strana dať na kandidátku svojich kandidátov odkiaľ chce. Nemusí prihliadať, aby boli vybraní rovnomerne z celého Slovenska a najviac ich je potom prirodzene z Bratislavy. Tento model viac vyhovuje politickým stranám s malým počtom členov, ktoré nemajú dobré zastúpenie v regiónoch.

Pri viac-obvodovom systéme, napríklad zmene na 8 volebných obvodov kopírujúcich samosprávne kraje, ktoré dlhodobo presadzuje aj KDH, by museli politické strany nominovať kandidátov v každom kraji a v parlamente by boli rovnomerne zastúpené všetky župy podľa počtu obyvateľov.

Jeden volebný systém na Slovensku vymyslel Mečiar, aby sa udržal pri moci. A teraz sa tento menej demokratický a menej férový systém snaží silou mocou udržať aj končiaca vládna koalícia.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*