KDH kritizuje vládu za ignorovanie skutočných problémov v regiónoch a rozdávanie peňazí na základe straníckeho trička

KDH kritizuje vládu, že dnešným uznesením na výjazdovom rokovaní vlády na Orave potvrdila, že rozdáva financie hlavne ,,svojim starostom“, keď pridelila dotácie podľa politickej príslušnosti. Hnutie namieta, že vláda nerieši najväčšie problémy regiónov, ktorými sú cesty v nevyhovujúcom a havarijnom stave, neopravené mosty, zanedbaná zdravotná starostlivosť či chýbajúce pracovné príležitosti. Zároveň KDH odmieta tvrdenie vicepremiéra Kaliňáka, že hnutiu ide len o politickú príslušnosť a straníckosť a nie o pomoc ľuďom.

,,Oceňujeme, že vláda rokuje aj v regiónoch a tým prejavuje svoj záujem o nich. Tvrdenie, že KDH ide len o stranícke tričká, však striktne odmietame. KDH je od svojho vzniku stranou regiónov a našim poslaním v politike je prinášať riešenia tých najzávažnejších problémov ako sú chýbajúce cesty, mosty, neopravené školy, nedostupné zdravotníctvo a nedostatočné pracovné príležitosti. Vláda miesto toho, aby na Orave riešila tie najväčšie problémy, najskôr nepozvala zástupcov KDH na výjazdové rokovanie, a potom za zatvorenými dverami odklepla dotácie na základe straníckeho trička. Takto sa politika zmierenia a rozvoja nerobí. Ľudia v regiónoch potrebujú nadstranícke riešenia problémov, ktoré ich najviac ťažia,“ vysvetľuje líder KDH Milan MAJERSKÝ.

Podpredseda KDH a poslanec NR SR Igor Janckulík upozorňuje, že „vláda sa otočila chrbtom obyvateľom obcí, ktoré majú starostov za KDH a uprednostnila svojich straníkov. V žiadnom vystúpení neuviedli na základe čoho prerozdelili dotácie na obec vo výške 3 – tisíc eur starostom za KDH a porovnateľným obciam, ktoré majú nezávislého starostu či straníka vládnej koalície schválili 10 – krát viac. Každé euro pre región je dobré, prostriedky by však mali byť rozdeľované spravodlivo, aby každá obec dostala rovnakú čiastku na svojho obyvateľa. Pozitívom je, že vláda sa konečne začala zaujímať o nedobudovanú kanalizáciu, vodovody, cyklotrasy, rýchlostnú cestu R3 a chce riešiť nezmyselne zrušené detské pohotovosti, na čo už dlhodobo upozorňujem.“ 

KDH pred rokovaním vlády upozornilo, že na Orave je 39 nezávislých starostov, 16 starostov za KDH, 5 starostov za SMER, 1 starosta za HLAS-SD a 1 starosta za SNS. Z tohto počtu boli na rokovanie vlády na Orave pozvaní 2 starostovia a jeden primátor za SMER z 5-tich možných predstaviteľov. Vláda pozvala jedného starostu KDH zo 16-tich, pričom nebol pozvaný žiadny starosta KDH z okresov Dolný Kubín a Námestovo.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*