KDH navrhuje náborové príspevky pre sestry. Musíme zastabilizovať zdravotnícky systém, inak nám skolabuje

KDH prichádza s novelou zákona, ktorá navrhuje náborový príspevok pre sestry a praktické sestry, ktorej cieľom je motivovať absolventov pracovať v slovenských zdravotníckych zariadeniach a zotrvať v zamestnaní aspoň 3 roky. Totiž len 44 percent absolventov ošetrovateľstva a stredných zdravotníckych škôl nastúpi na pozíciu sestry na Slovensku a zvyšných 56 percent odchádza do zahraničia alebo smeruje do inej sféry. Ak s týmto negatívnym trendom niečo okamžite neurobíme a nezvýšime tento podiel aspoň na 80 percent, zdravotnícky systém skolabuje. Vyhlásili to predkladatelia návrhu poslanci KDH Peter Stachura a František Majerský.

,,Riešenie vidíme v zavedení náborového príspevku pre sestry a praktické sestry, a to vo výške 8 – násobku minimálnej mzdy sestry (v roku 2024 je to približne 6000 eur). V prípade praktických sestier by to bol 5 – násobok minimálnej mzdy, čiže v roku 2024 je to približne 3750 eur. Podmienkou je nastúpiť do zamestnania v zdravotníckom zariadení na Slovensku v kalendárnom roku, keď sestra ukončí školu,“ vysvetľuje poslanec KDH Peter STACHURA.

KDH sa tejto problematike venuje dlhodobo, rovnako tento problém predstavilo hnutie už vo svojom volebnom programe. ,,Dnes ho prednášame ako návrh zákona. Ide o najrýchlejšie riešenie v tomto okamihu, čo sa dá urobiť. Samozrejme, toto nie je jediný problém a to, ako vyzerajú nemocnice, aké je pracovné prostredie, aké sú vzťahy na pracovisku, sú ďalšie pálčivé témy, ktorými sa budeme zaoberať,“ upozorňuje Stachura.

Na Slovensku máme dlhodobo nedostatok zdravotných sestier. Rôzne údaje hovoria o 3 600 až 14 – tisícoch chýbajúcich sestier a zhoršuje sa aj ich veková štruktúra. ,,Za 10 rokov nám počet sestier do 40 rokov klesol o 16 percent.  Ak niečo rýchlo neurobíme, nebude sa mať kto starať o pacientov. Ministerka Dolinková za 8 mesiacov v tejto problematike neurobila nič, preto budeme očakávať, že náš návrh len tak nezhodia zo stola a preberú aj politickú zodpovednosť,“ zdôrazňuje poslanec KDH František MAJERSKÝ.

Financovanie náborových príspevkov  by podľa návrhu išlo zo štátneho rozpočtu. ,,Náklady máme vypočítané na približne 15 miliónov eur. Samozrejme, že ide o výdavok, no ak v každej nemocnici nebude pre nedostatok sestier v prevádzke napr. jedna operačná sála, tak štát prichádza ročne o viac ako 18 miliónov eur. Čísla jednoducho nepustia,“ dodáva František Majerský.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*