KDH ostro odsudzuje agresiu Putina a žiada o splnomocnenca pre riešenie otázok v dôsledku vojny

Kresťanskodemokratické hnutie rezolútne odsudzuje agresiu Vladimíra Putina a vpád na suverénnu Ukrajinu, podporuje jej proeurópsku cestu a oceňuje jednotu Európskej únie (EÚ) pri ráznej odpovedi na vojenský útok. Pre dlhodobé riešenie otázok vyplývajúcich z prívalu utečencov a dôsledkov vojny žiada vládu SR, aby zriadila špeciálny úrad splnomocnenca. Vyplýva to z dnešného zasadnutia celoslovenskej Rady KDH vo Zvolene.

Celorepublikový orgán hnutia zdôraznil, že nevyprovokovaný vpád cudzích vojsk na územie Ukrajiny je v rozpore s medzinárodným právom a absolútnou prioritou je teraz čo najrýchlejšie nastoliť mier. „Dnes sa môže každý z nás postaviť na jednu alebo druhú stranu – buď obhajovať agresora alebo brániť obeť. Stojíme pri ukrajinskom ľude, ktorý je obeťou agresie a prináša najväčšie obete pre svoju slobodu a nezávislosť. Ale boj Ukrajiny je aj bojom za nás, za demokraciu a slobodu v Európe i vo svete,“ vyhlásil predseda KDH Milan MAJERSKÝ.

Kresťanskí demokrati vítajú kroky vlády SR poskytnúť občanom Ukrajiny dočasné útočisko a umožniť žiť dôstojný život a oceňujú vlnu solidarity Slovákov. Podľa hnutia bude kľúčové, aby táto solidarita v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch neutíchla a pomáhala zapojiť ľudí, ktorí utekajú pred vojnou, do normálneho života. Najmä cez starostov KDH od začiatku prináša a podporuje takto cielené iniciatívy.

Ukrajina je náš sused a suverénny štát, ktorý má právo slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti. V tejto bezprecedentnej situácii je správne hovoriť o stratégii integrácie Ukrajiny do zjednotenej Európy,“ uviedla europoslankyňa a členka zahraničného výboru Európskeho parlamentu (EP) Miriam LEXMANN, ktorá vedie zahraničnú komisiu KDH. Ako ďalej zdôraznila, sloboda a ľudská dôstojnosť patria tak ukrajinskému, ako aj ruskému ľudu.

Pevne verím, že ruský ľud odmietne politiku prezidenta Putina, ktorý útočí na bratský národ. Skláňam sa pred odvahou rastúceho počtu Rusov, ktorí aj s rizikom veľkých represálií a zatýkania verejne odmietajú vojnu. Vítam, že v prípade prenasledovaných ruských a bieloruských občanov z dôvodu odmietnutia Putinovej vojny EÚ podniká kroky na ich ochranu,“ zdôraznila Lexmann.

KDH oceňuje jednotu EÚ pri uvalení historicky najtvrdších sankcií proti agresorovi. „Podporujeme medzinárodné spoločenstvo v zavádzaní sankcií voči Ruskej federácii a individuálnym predstaviteľom Putinovho režimu a vítame jednotnú reakciu EÚ a jej partnerov. Podporujeme aj kroky EÚ k nevyhnutnej diverzifikácii zdrojov energie a k čo najrýchlejšiemu úplnému oslobodeniu sa od energetickej závislosti od Ruska. Tieto kroky sú nevyhnutné pre zaručenie našej bezpečnosti,“ zdôraznil europoslanec za KDH Ivan ŠTEFANEC, ktorý je v EP vedúcim slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany.

V kontexte podozrení z páchania vojnových zločinov, keď bombardovaniu čelia aj civilné ciele, obaja europoslanci vyjadrujú podporu podaniu žaloby na Medzinárodný trestný tribunál v Haagu, a to v súlade s rezolúciou Európskeho parlamentu.

Vzhľadom na široké dôsledky vojny na Ukrajine aj na domácu scénu a potrebu riešiť otázky vyplývajúce z masového príchodu Ukrajincov na Slovensko z dlhodobého hľadiska navrhuje KDH vláde SR, aby na tento účel zriadila špeciálny úrad splnomocnenca. Jeho úlohou by bolo koordinovať schémy podpory, zapojenia do života a chodu krajiny, ako aj operatívne vyhodnocovanie vhodných postupov pre nové výzvy spojené s touto situáciou.

Kresťanskí demokrati zároveň apelujú na všetkých politických predstaviteľov na Slovensku, aby vojnu na Ukrajine a utrpenie nevinných nezneužívali na politické body. „V tejto kritickej situácii je čas zatiahnuť za jeden povraz a v mene mieru povýšiť jednotu nad šírenie nenávisti a dezinformácií. Vyzývame všetkých verejných činiteľov, aby prispeli k tejto jednote. Slovensko ju teraz potrebuje viac než kedykoľvek doposiaľ. A našu jednotu potrebuje aj svet,“ uzavrel predseda KDH Milan Majerský.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*