Chod slovenských vysokých škôl je ohrozený pre chýbajúcich 60 miliónov eur do školstva. Slovensko tým riskuje ďalší odchod študentov, pedagógov i vedcov do cudziny. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) vyzýva, aby univerzitám neznižovali rozpočet a naopak kompenzovali nárast cien energií.
Reagovať na nové rozsiahle požiadavky reforiem a čeliť razantnému poklesu financií je podľa KDH nezlučiteľné. „Medziročný aktuálny pokles dotácie pre verejné vysoké školy je 27 miliónov eur a deficit z roku 2021 je vo výške ďalších 18 miliónov eur. Spolu s odhadom zvýšených nákladov na energie bude schodok vo financovaní vysokých škôl predstavovať celkový deficit viac než 60 miliónov eur,“ vysvetľuje člen predsedníctva KDH a odborník na vysoké školstvo Marek Šmid.
Hnutie zdôrazňuje, že ak vláde ide úprimne o reformu vysokého školstva, musí zabezpečiť primerané financovanie a zároveň riešiť zvýšené náklady na energie. Zdroje dokáže nájsť jednoducho vo zvýšených príjmoch z výberu dane z pridanej hodnoty, ktoré tečú do štátneho rozpočtu nadmieru pri vysokých cenách palív, energií či potravín.
KDH vyzýva vládu, aby prijala opatrenia, na základe ktorých sa nebude môcť znižovať dotácia vysokým školám. Medziročne by mala byť prinajmenšom zvýšená o s nimi dohodnutú minimálnu reálnu čiastku a určite o infláciu. „Dnes sa vysoké školy obávajú, čím budú kúriť alebo svietiť a či budú mať na mzdy. Predpokladajú aj vynútené prepúšťanie svojich zamestnancov. V KDH preto vyzývame príslušných ministrov, aby bezodkladne začali výrazne podporovať najvyššiu formu vzdelávania. Každé euro investované do vzdelania sa spoločnosti mnohonásobne vráti. Tak, ako to vidíme aj v zahraničí,“ apeluje Šmid.
Kresťanskí demokrati pripomínajú, že slovenská ústava zakotvuje právo na vzdelanie. „A kde je aj právo, tam je aj povinnosť. Tu vidím povinnosť štátu jednoznačne podporovať vlastné vysoké školy a nie vyháňať mladých za hranice. Potrebujeme, aby naši mladí, šikovní ľudia študovali a neskôr aj pracovali doma a rozvíjali predovšetkým našu vlasť,“ zdôrazňuje predseda KDH Milan Majerský.
KDH podčiarkuje, že vysoké školy formujú mladých ľudí. „Vysokoškolsky vzdelaný človek je otvorenejší, premýšľajúci, bližšia mu je občianska spoločnosť, je znášanlivejší a tvorivejší. Má lepšie kritické myslenie a aj jeho práca by mala prinášať väčšiu pridanú hodnotu. Takýchto ľudí naša vláda nepotrebuje? My v KDH si to nemyslíme a urobíme všetko pre to, aby sme zastavili pokles financovania vzdelávania,“ uzatvára líder kresťanských demokratov.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party