KDH začína zbierať podpisy na odvolanie ministerky Dolinkovej kvôli zarezaniu výstavby nemocnice Rázsochy

Ministerstvo zdravotníctva túto stredu definitívne pochovalo projekt koncovej národnej univerzitnej nemocnice na Rázsochách, kde chce namiesto nej stavať detskú nemocnicu. Zároveň ministerka Dolinková rozhodla aj o prestavbe nemocnice v Ružinove. Vyplýva to zo zverejnených zmlúv s konzorciom projektantov, ktorí projektovali nemocnicu na Rázsochách. Upozorňuje na to KDH a rozhodnutie považuje za neodborné, nesprávne a s negatívnym dopadom na pacientov nielen v Bratislave. Preto začínajú kresťanskí demokrati zbierať podpisy pod odvolanie ministersky Dolinkovej.

„O novej nemocnici v Ružinove nevieme vôbec nič. Tento projekt začne úplne od nuly, iba s časťou projektovej dokumentácie z Rázsoch, pričom nemocnica v Ružinove nemá ani dostatok pozemkov na výstavbu novej nemocnice,“ hovorí poslanec KDH František MAJERSKÝ. 

Podľa jeho slov nemocnica na Rázsochách mala tri základné predpoklady, aby sa v dohľadnej dobe mohla začať stavať – vyvlastnené pozemky pripravené na výstavbu, posudzovanie vplyvov na životné prostredie tesne pred schválením a rozpracovanú projektovú dokumentáciu.,,Mohli sme možno už budúci rok začať stavať a o päť – šesť rokov nemocnicu naozaj dokončiť. Navyše problémom uprednostnenia projektu nemocnice Ružinov pred Rázsochami, o ktorom ešte ani nerozhodla vláda Roberta Fica, ale ministerka Dolinková už bez mandátu vlády ukončila zmluvy s projektantmi,  je práve časové hľadisko,“ spresňuje František MAJERSKÝ.

KDH upozorňuje, že podľa štúdie, ktorú si dalo vypracovať ministerstvo zdravotníctva môže nemocnica v Ružinove vyrásť až v roku 2038, o osem rokov neskôr ako Rázsochy. ,,Zároveň nepokračovaním v projekte Rázsochy dôjde k škode v desiatkach miliónov eur, ktoré boli na túto nemocnicu doposiaľ vyčerpané, čo sú náklady na jednu okresnú nemocnicu.

Výstavba koncovej nemocnice na Rázsochách trvá už 42 rokov. Za ten čas vlády na Slovensku stihli výstavbu Rázsoch trikrát schváliť a teraz sa ju chystajú tretíkrát zastaviť. Doposiaľ sa na tomto projekte preinvestovalo 55 miliónov eur. Je to ukážkový príklad neschopnosti vlád dokončiť tak významný projekt pre občanov a pacientov.

„Pochovanie Rázsoch má aj odborný a medicínsky rozmer. Nemocnica na Rázsochách by bola skutočná komplexná koncová nemocnica, ktorá by spolu s ostatnými súčasťami Univerzitnej nemocnice Bratislava vedela zabezpečiť starostlivosť o všetkých ťažkých pacientov z celého Slovenska,“ hovorí zdravotnícky líder a poslanec KDH Peter STACHURA a dodáva: „Ak postavíme nový Ružinov, časť univerzitnej zdravotnej starostlivosti sa bude musieť presunúť do súkromnej nemocnice Bory, čím štát stratí dosah na svoju kľúčovú nemocnicu, ktorá má zabezpečiť jedinečné výkony pre všetkých občanov v krajine a zároveň má byť národným centrom pre vedu a vzdelávanie. Toto pani Dolinková nemala dopustiť.“

KDH vo februári 2024 vyzvalo premiéra Roberta Fica, aby zvolal okrúhly stôl všetkých politických strán a našiel celospoločenskú zhodu na tom, kde nakoniec národná univerzitná nemocnica vyrastie. Robert Fico na požiadavku nereagoval a ministerka Dolinková sa bez diskusie rozhodla postaviť národnú nemocnicu v Ružinove a novú detskú nemocnicu na mieste pôvodných Rázsoch.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*