KDH žiada k rope a plynu krízový plán i štáb: SR zlyháva v krízovom riadení

Sme vo vážnej energetickej kríze a Slovensko zlyháva v krízovom riadení a komunikácii. Vláda musí okamžite zriadiť krízový štáb zástupcov štátu, expertov a zamestnávateľov a informovať spoločnosť o krokoch krízového plánu. Ak sa nerozhýbeme, hrozia nám nielen drahé energie, ale aj ich nedostatok. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie.

Vývoj posledných dní ukazuje, že vláda akoby nevedela, čo má v kríze robiť a komu čo v nej napadne, to zrealizuje. Chýba koordinácia, jasný postup. Odkazuje si Igor Matovič s Richardom Sulíkom, odkazujú zamestnávatelia vláde, názorov je mnoho, ale pán nad situáciou chýba. Buď vláda aktivuje špičkovú krízovú komunikáciu, alebo v zápase o energie a upokojenie spoločnosti si koledujeme o výprask,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

KDH zdôrazňuje, že Slovensko i svet sú dnes v kríze a takto sa k tomu treba aj stavať. „Potrebujeme upokojiť beztak frustrovanú slovenskú spoločnosť, ktorá musí podávať hrdinské výkony, aby kríze čelila so vztýčenou hlavou. Nikto nie je zvedavý na hádky vlády, ale na riešenia a krízový plán. Vyzývame premiéra Eduarda Hegera, aby urýchlene zostavil krízový štáb pre energie, dodávky plynu, ropy a diverzifikáciu, zostavený zo skupiny expertov, zamestnávateľov a zástupcov štátu. Štáb by mal následne predstaviť krízový plán na zabezpečenie dostupnosti zemného plynu a motorových palív pre Slovensko, jeho obyvateľov a priemysel,“ apeluje líder KDH.

V krízovom štábe by podľa KDH nemali chýbať príslušní ministri, zástupcovia slovenských energetických a prepravných firiem, šéfovia regulačných orgánov, predstavitelia ďalších odborných kruhov, ale ani zamestnávatelia. Štáb by mal prísť so scenármi v prípade náhleho odpojenia od ruských zdrojov a záväzným postupom, ako do budúcna urýchlene diverzifikovať dodávky energonosičov na Slovensko.

Vláda musí podľa hnutia okamžite zlepšiť komunikáciu vnútri koalície i v NR SR, ale aj smerom k občanom a zamestnávateľom. „Je prirodzené, že ľudia čakajú na informácie, ako sa chce vláda v rámci krízového plánu vyhnúť možným katastrofickým dopadom na život Slovákov,“ vysvetľuje Majerský s tým, že pri náhlom odpojení od dodávok zemného plynu a ropy z Ruska hrozí Slovensku nedostatok týchto komodít a prepad hospodárskeho rastu, spojený s ďalším výrazným zvýšením inflácie a poklesom životnej úrovne obyvateľov.

KDH zdôrazňuje, že riešenie energetických problémov by sa malo stať spolu s eliminovaním dosahov vysokej inflácie pre vládu prioritou číslo jeden. Slovensko je v EÚ najodkázanejším štátom na ruský plyn a ropu, tá predstavuje podľa Eurostatu až 96 percent.

Varovným signálom sú výsledky štúdií, podľa ktorých by Nemecko v prípade úplnej straty dodávok ruského plynu postihol vyše šesťpercentný hospodársky pokles a milióny nových nezamestnaných. Nemecko je pritom najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska a prepojenosť s ním môže ešte znásobiť tvrdé dosahy náhleho odstrihnutia od ruských energonosičov. Pri silnej závislosti od priemyslu, ktorá je v EÚ vyššia už len v Česku a Poľsku, tak môže slovenská ekonomika utrpieť oveľa viac ako nemecká a prípadný hospodársky pokles môže prekročiť dvojciferné číslo,“ varuje ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

KDH pripomína, že Slovensko sa za vlád Roberta Fica takmer vôbec nepripravilo na diverzifikovanie dodávok a ostalo závislé na Rusku. „Túto stratu už nemáme šancu dohnať. Preto musí terajšia vláda nielen dosiahnuť garancie solidarity zo strany EÚ v prípade spoločného embarga, ale vyvinúť aj maximálne úsilie na uzavretie dvojstranných zmlúv s jednotlivými okolitými štátmi na zabezpečenie aspoň krízových dodávok. Pri nedostatku v dôsledku embarga alebo jednostranného ruského zastavenia dodávok totiž bude vnútrozemské Slovensko na konci reťazca a pri svojej doterajšej odkázanosti bude trpieť najviac,“ vysvetľuje Hajko.

Keďže Slovensku hrozí vnútorný nedostatok dodávok zemného plynu, nafty a benzínu, vláda by mala na základe prijatého krízového scenára podľa KDH predostrieť parlamentu na schválenie také zákony, ktoré by jej za precízne stanovených podmienok udeľovali právomoc regulovať výrobu a distribúciu týchto komodít na domácom trhu. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*